REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Uroczyście oddano dwie inwestycje drogowe (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY. Cisna i Wola Michowa – to dwie bieszczadzkie miejscowości, w których zostały oficjalnie oddane do użytku ważne inwestycje drogowe realizowane na zlecenie samorządu województwa przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. 

To kolejne zadania wykonane w ramach dwóch programów drogowych finansowanych głównie z budżetu państwa oraz ze środków budżetu województwa. Programy w ramach których samorząd województwa realizuje drogowe inwestycje to: „Likwidacja szkód powodziowych na drogach wojewódzkich w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych” oraz „Poprawa funkcjonalności dróg wojewódzkich na terenie powiatów: bieszczadzkiego i leskiego wraz z poprawą udostępnienia wizualnego Bieszczadów”. 

Na likwidację szkód powodziowych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych samorząd województwa podkarpackiego otrzymał z budżetu państwa 100 mln złotych.W ramach tego wsparcia PZDW wyznaczyło 24 najpilniejsze zadania drogowe dotyczące przebudowy dróg zniszczonych podczas powodzi w 2020 roku o łącznej wartości ponad 77 mln złotych oraz trzy zadania likwidujące osuwiska o wartości ponad 22 mln złotych.

W ramach RFIL zrealizowano zadania drogowe w następujących gminach górskich województwa podkarpackiego: Komańcza, Solina, Czarna Górna, Cisna. Jedno z zadań realizowane było właśnie w Woli Michowej w gminie Komańcza, gdzie przebudowano prawie 10 km drogi wojewódzkiej 897.

W uroczystym oddaniu inwestycji w środę, 23 listopada, wzięli udział: marszałek Władysław Ortyl, wicewojewoda Jolanta Sawicka, radni województwa: Adam Drozd oraz Dorota Łukaszyk, a także przedstawiciele lokalnych samorządów: starosta sanocki – Stanisław Chęć oraz gospodarze gminy Komańcza – wójt Roman Bzdyk i jego zastępca – Paweł Rysz.

Inwestycja polegała na przebudowie i dostosowaniu drogi 897 do wyższych parametrów. Został przywrócony jej właściwy stan techniczny oraz zlikwidowano zniszczenia i uszkodzenia powstałe w wyniku powodzi. W ramach tego zadania oprócz nowej nawierzchni wykonano także m.in. konserwację nawierzchni, przebudowano zjazdy prywatne i publiczne, wykonano bariery na przepustach. Inwestycja była realizowana przez firmę STRABAG. Jej wartość to 12 mln złotych. 

Otwieramy dziś ponad 11 km drogi w Woli Michowej. Cieszymy się, że oddajemy ją mieszkańcom w dobrej jakości, bo będzie ona służyła do bezpiecznego i sprawnego poruszania się na co dzień, ale także będzie służyła turystom, którzy chętnie przyjeżdżają w Bieszczady – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Druga drogowa inwestycja zakończona w Bieszczadach, to budowa ronda w Cisnej wraz z przebudową drogi wojewódzkiej 897 na dwóch odcinkach w jego pobliżu. Rondo w Cisnej  to inwestycja finansowana z programu „Poprawa funkcjonalności dróg wojewódzkich na terenie powiatów: bieszczadzkiego i leskiego wraz z poprawą udostępnienia wizualnego Bieszczadów”. jego ramach wyznaczono w sumie 15 zadań do realizacji. Jego budżet opiewał na kwotę 12,5 mln złotych z czego 9,7 mln złotych pochodziło z rządowego wsparcia a 2,7 mln z budżetu województwa. 

Na budowę ronda w Cisnej przeznaczone zostało w ramach programu ponad 2,5 mln złotych. Inwestycja realizowana była w systemie: „zaprojektuj i wybuduj”, a budowa trwała od maja do listopada 2021 roku. Dłużej trwały natomiast roboty na drodze wojewódzkiej 897, która przecina rondo, realizowane w ramach RFIL. Remont dotyczył drogi na dwóch odcinkach: Cisna-Majdan oraz Cisna-Dołżyca. Łączna wartość prac to ponad 6 mln złotych. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i mostowych w Sanoku, a zakres prac obejmował m.in.: wykonanie nowej nawierzchni, remont przepustów, uzupełnienie poboczy nowym kruszywem, oczyszczenie rowów, wykonanie nowego oznakowania.

W uroczystym oddaniu wszystkich prac drogowych w Cisnej również uczestniczył marszałek Władysław Ortyl oraz radni województwa. Obecni byli także: poseł RP  Adam Śnieżekwicewojewoda Jolanta SawickaAndrzej Olesiuk – starosta powiatu leskiegowójt Cisnej – Renata Szczepańska, Adam Piątkowski – wójt Soliny, a także Marek Marecki – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Poseł Adam Śnieżek podkreślił, że zakończona inwestycja w Cisnej, to potrzebne i oczekiwane zadanie, które będzie służyć turystom oraz mieszkańcom. Przyczyni się też do rozwoju gospodarczego Bieszczad. Podkreślał też wielość inwestycji realizowanych na podkarpackich drogach.

Ten rozmach budowy systemu komunikacyjnego na Podkarpaciu nie ma odpowiednika w historii. To da efekty w ciągu najbliższych lat. Przyspieszy rozwój naszego regionu – mówił poseł Śnieżek.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że inwestycje zrealizowane w Cisnej nie byłyby możliwe bez rządowych pieniędzy. Zwracał uwagę na poprawę bezpieczeństwa na wyremontowanych odcinkach drogi oraz dzięki powstaniu skrzyżowania w formie ronda. Marszałek zapowiedział również, że w Bieszczadach będą realizowane kolejne drogowe inwestycje.

Przygotowujemy dokumentację na kolejne odcinki drogi 897. Chcemy, aby w Bieszczadach podróżowało się bezpiecznie, przyjaźnie, aby to służyło turystom i mieszkańcom – mówił marszałek.

Wicewojewoda podkreśliła, że inwestycja została zrealizowana dzięki rządowemu wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dzięki któremu powstaje wiele drogowych inwestycji:

Jeszcze nie było takiego momentu, żeby samorządy otrzymywały tak duże środki finansowe.Dopiero teraz rząd PiS podejmuje wiele działań, aby ta infrastruktura drogowa była bezpieczna, by województwa się rozwijały – powiedziała wicewojewoda.

Starosta leski – Andrzej Olesiuk również podkreślał inwestycyjny rozmach na południu regionu.

Takiego rozmachu nie było dawno w Bieszczadach – powiedział starosta Olesiuk.

Włodarz gminy Cisna, wójt Renata Szczepańska, podkreślała, że w Bieszczadach warto inwestować, ponieważ te tereny każdego roku odwiedza kilkaset tysięcy gości a dzięki takim inwestycjom Bieszczady wreszcie wychodzą z niebytu inwestycyjnego: 

To widać, to się zmienia dynamicznie. Myślę, że jeszcze wiele świetnych planów i inwestycji przed nami – powiedziała wójt Cisnej.

Za inwestycyjne wsparcie pani wójt podziękowała szczególnie marszałkowi Władysławowi Ortylowi oraz Markowi Kuchcińskiemu zapowiadając, że podda radnym gminy propozycję, aby nowe rondo nosiło nazwę: „Rondo Marszałkowskie”.

Niech to rondo będzie marszałkowskie, bo to jest osobista zasługa dwóch panów marszałków – powiedziała pani wójt.

Podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom za przeprowadzenie inwestycji złożył dyrektor RDLP w Krośnie:

Te inwestycje w sposób znaczący poprawią jakość życia mieszkańców, poprawią jakość podróżowania naszym gościom, ale też stworzą warunki pracy dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze – mówił dyrektor Marecki. 

źródło: UMWP; UG Komancza / foto

25-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Bieszczady2022-11-25 14:20:29
0 0
dobrze, ze sa nowe inwestycje
Odpowiedz
oby2022-11-25 14:22:07
0 0
oby te inwestycje faktycznie usprawniły i ułatwiły mieszkańcom zycie
Odpowiedz
Kuba2022-11-25 16:51:44
0 0
Tyle że to z naszych podatków i nikt łaski nie robi :)
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)