REKLAMA
REKLAMA

BUKOWSKO. Tłumy na dożynkach. Piękne dekoracje. Kordian porwał publiczność! (ZDJĘCIA)

GMINA BUKOWSKO / PODKARPACIE. Dożynki i Festiwal Kultury w Gminie Bukowsko ściągnęły na murawę stadionu Bukowianki Bukowsko tłumy mieszkańców gminy oraz gości. Mimo zbierających się chmur nad miejscem wydarzenia oraz delikatnej mżawki, która powitała dożynkowy korowód, dalszej części imprezy towarzyszyła wspaniała pogoda i fantastyczna atmosfera.

Dożynki rozpoczęła msza święta w intencji rolników w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Bukowsku, skąd korowód przedstawicieli sołectw naszej gminy z poświęconymi wieńcami oraz gości, przy muzyce sekcji dętej Kapeli Ludowej Bukowianie, wyruszył na miejsce wydarzenia.

W tym roku do Bukowska przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Nieradka i Maciej Opiłowski, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, która na powitanie odczytała zebranym list od premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawiciele europarlamentu, posłowie, przedstawiciele, powiatu, organizacji państwowych oraz naszych partnerskich miast ze Słowacji.

Tradycyjny ceremoniał dożynkowy zapoczątkowało przekazanie przez starostów tegorocznych dożynek Agnieszkę Łuszcz i Karola Podgórskiego oraz delegację sołectwa Bukowsko na czele z sołtysem Jerzym Rakoczy, symbolicznego bochenka chleba gospodarzowi Gminy Bukowsko wójtowi Markowi Bańkowskiemu. Następnie członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, sołtysi oraz Klub Senior+ w Tokarni zaprezentowali na scenie swoje możliwości wokalne i aktorskie oraz wieńce dożynkowe. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wieńców gratulujemy inwencji twórczej i determinacji oraz dziękujemy za podtrzymywanie tradycji regionalnej. Wiemy jak wiele pracy i wysiłku każde z kół włożyło w ich tworzenie.

Po prezentacji wieńców nas scenie zobaczyliśmy grupę z zerówki, chór szkolny, grupę przedszkolną oraz uczniów klas 4-7 Zespół Szkół w Bukowsku. Dzieci zaprezentowały tradycyjny repertuar ludowy oraz klasykę literatury dziecięcej.

W ramach Festiwalu Kultury oraz promocji naszej ludowej kultury i tradycji, zaprezentowała się również Kapela Ludowa Bukowianie oraz Chór Męski z Bukowska.

Pod namiotami natomiast miały miejsce warsztaty garncarskie, malowania na desce, wycinanki artystycznej, linorytu oraz plecenia wianków promujące tradycyjne rzemiosło naszego regionu. Do warsztatów ustawiały się niekończące się kolejki. Zainteresowani zdobyciem nowych umiejętności były zarówno dzieci, jak i ich rodzice. To ogromna radość, widzieć jaki renesans przeżywa rzemiosło artystyczne.

W tym roku mieliśmy szczególną okazję degustować pyszne dania regionalne przygotowane przez KGW gminy Bukowsko oraz przysmaki dziewięciu kół z Powiat Sanocki, które wzięły udział w ogólnopolskim konkursie kulinarnym Bitwa Regionów. Każde koło oprócz dań degustacyjnych i konkursowych przygotowało i prezentowało na stoiskach mnóstwo pyszności. Różnorodność potraw i ich wspaniała prezentacja zachwycała wszystkich uczestników.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że trzy potrawy przygotowane przez Koła ze Zboisk, Nowotańca i Nagórzan zajęły czołowe miejsca w konkursie Bitwa Regionów. Komisja konkursowa nie miała łatwego wyboru. Po trudnych i merytorycznych obradach ostatecznie przyznała I miejsce KGW Nagórzanki, II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Załuż, III miejsce Kgw Nowotaniec, a tuż za podium IV miejsce otrzymało KGW w Zboiskach. Cieszymy się ogromnie, że tak wysoko został oceniony kunszt kulinarny naszych gospodyń. Gratulujemy KGW Nagórzanki zwycięstwa i życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich. Dziękujemy jednocześnie wszystkim kołom z gminy Bukowsko za udział w konkursie.

Nagrody dla zwycięzców i uczestników ufundowali Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiat Sanocki i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

U schyłku dnia Kabaret RAK po rocznej przerwie znów bawił publiczność podczas Dożynek, tym razem w Bukowsku.

Na scenie mieliśmy okazję zobaczyć również młody narybek kabaretowy Kabaret Koledzy ze Szkolnych Ławek.

Do tańca porwał nas zespół ze Słowacji FLEROF grający folkową muzykę słowacką oraz gwiazda wieczoru Kordian Cieślik. Jak się okazało zespół grający góralskie polo z Sądecczyzny ma u nas wiernych fanów, którzy śpiewali wraz z wokalistą. Jak sam podkreślał Kordian ze sceny publiczność w Bukowsku była wspaniała i atmosfera gorąca.

Na uczestników Dożynek w Bukowsku czekało sporo innych atrakcji. Dzieci mogły do woli korzystać z dmuchanego placu zabaw oraz rozrywek organizowanych przez animatorów, szczególnie na stoiskach Centrum Usług Społecznych w Bukowsku, Uczelnia Państwowa w Sanoku, Komendy Powiatowej Policji z Sanoka i Bukowska, Stowarzyszenie „Łucznicy Sanoka”, Fundacja Ekologiczna ARKA, Nadleśnictwo Lesko, Lasy Państwowe.

Regionalne rękodzieło mogliśmy podziwiać na stoisku Klubu Senior+ z Tokarni, Kołem Się Toczy, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego oraz Pracownia Meli i Mirandy inspiracje słowiańskie.

Również wędliny Zenon Hanus Wyrób, sprzedaż wyrobów wędliniarskich, wina Winnica Vetus, soki tłoczone od Zdowy Soczek, chleby Domowej Piekarni oraz miody Józefa Płonki i zioła z Bieszczad cieszyły się dużym powodzeniem.

Licznie odwiedzane były także stoiska promocyjne WOT z Sanoka z pokazem broni, WCR Sanok, PCPR w Sanoku, PODR w Boguchwale, ARiMR, KOWR, KRUS i WFOŚiGW z Rzeszowa, gdzie mogliśmy zdobyć potrzebne informacje.

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom, które wzięły udział w przygotowaniu tegorocznych Dożynek oraz wszystkim mieszkańcom uczestniczącym w wydarzeniu.

Festiwal Kultury w Gminie Bukowsko realizowany w trakcie trwania Dożynek uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

źródło, foto: Gmina Bukowsko – Facebook

foto: Gmina Bukowsko, Zwiedzanieprzezbieganie

18-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)