REKLAMA
REKLAMA

Burmistrz zakazał nauczania z podręcznika „Historia i teraźniejszość” (ANKIETA)

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. 1 września do szkół ponadpodstawowych „wchodzi” nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”, czyli tzw. HIT. Jest to pokłosie decyzji Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, który w marcu br. poinformował o zmianach w programie nauczania. Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz zakazał nauczycielom korzystania z podręcznika dedykowanego nowemu przedmiotowi w liceum ogólnokształcącym funkcjonującym w stolicy powiatu bieszczadzkiego i pozostającym pod nadzorem gminy Ustrzyki Dolne.

O swojej decyzji burmistrz Bartosz Romowicz poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przypomniał, że w marcu 2022 r. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wprowadził nowy przedmiot o nazwie: Historia i teraźniejszość. Przedmiot ten, od 1 września, będzie nauczany w szkołach ponadpodstawowych.

W Ustrzykach Dolnych funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego. Placówka, która oprócz przygotowywania podopiecznych z zakresu wiedzy ogólnej, świetnie radzi sobie z osiąganiem dobrych wyników w rywalizacji sportowej. Na podstawie porozumienia między powiatem bieszczadzkim, a gminą Ustrzyki Dolne, to gmina jest organem prowadzącym LO, a burmistrz realizuje zadania i kompetencje wynikające z tego porozumienia i ogólnie przepisów dotyczących organu prowadzącego dla danej jednostki oświatowej.

Od kilku dni w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja nt. podręcznika do nowego przedmiotu. Wszystko za sprawą wielu kontrowersji, które w nim znajdują się. Autor tego podręcznika, profesor Wojciech Roszkowski (swoją drogą zasłużony historyk) w wielu miejscach w mojej ocenie stanowczo przekracza granice maksymy „szkoła uczy”, i wchodzi w sferę światopoglądową – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Jego zdaniem, najbardziej kontrowersyjne są określenia dotyczące metody invitro. Przywołuje tutaj cytat z podręcznika opracowanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, znanego w środowisku historyka:

„Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju ‚produkcję’? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał, więc sam sobie muszę brać”.

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych

Rodzicielstwo (a od ponad roku przeżywam to każdego dnia w swoim życiu), to coś najpiękniejszego, co może zdarzyć się w życiu człowieka. Nie każdy ma jednak to szczęście, że udaje mu się być rodzicem w sposób naturalny. Niektórzy korzystają z dorobku nowoczesnej medycyny, stosując metodę invitro, zaś inni z adopcji dziecka. Czy to oznacza, że dzieci w takich rodzinach są inne? Gorsze lub mniej kochane? Jestem przekonany, że nie. Stoję na stanowisku, że szkoła ma przekazywać wiedzę i pokazywać wzorce zachowania. Szkoła ma rozwijać talenty dzieci, uczyć miłości do ojczyzny i szacunku do jej historii. Ale twierdzę też, że szkoła nie ma prawa wpływać na światopogląd uczniów, ukierunkowując go w konkretną stronę. Tym bardziej nie może tego robić w stronę poglądów aktualnie rządzącej w Polsce klasy politycznej – pisze szef samorządowych struktur w gminie Ustrzyki Dolne.

W związku z powyższym podjąłem decyzję, którą przekazałem dzisiaj dyrekcji LO SMS w Ustrzykach Dolnych, o zakazie korzystania z podręcznika autorstwa prof. W. Roszkowskiego. Nauczyciel prowadzący przedmiot będzie realizował podstawę programową z przygotowanych przez siebie indywidualnych materiałów, które szkoła będzie bezpłatnie przekazywała uczniom. Decyzję tą podjąłem w pełni świadomie, biorąc jej wszystkie konsekwencje na siebie – mówi Bartosz Romowicz.

źródło, foto: Red., Bartosz Romowicz – oficjalny profil burmistrza na Facebooku

foto nagłówek: grafika poglądowa

Czy burmistrz Ustrzyk Dolnych podjął dobrą decyzję?


TAK
NIE
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK (545)
NIE (173)
Zagłosuj.
19-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Dziwne to wszystko 2022-08-19 10:39:39
0 0
oj dziwne. Czy nie chodzi o wybory parlamentarne ?
Odpowiedz
\"Z wykształcenia prawnik i ekonomista\"2022-08-19 12:36:24
0 1
przecież nie ma prawa tego zrobić
Odpowiedz
bardzo dobra decyzja2022-08-19 18:33:30
1 0
pozdrawiam Pana Burmistrza
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)