REKLAMA
REKLAMA

Ceny za opał szaleją! Węgiel drogi, drewna praktycznie brak!

SANOK / PODKARPACIE. Od Internautów otrzymujemy coraz więcej sygnałów dotyczących cen opału na składach w naszym regionie. Problem jest jednak ogólnopolski. Nie zmienia to jednak faktu, że za opał musimy zapłacić przynajmniej dwa razy więcej niż przed rokiem. I jak się okazuje, jeszcze powinniśmy się cieszyć, że w ogóle „załapaliśmy się” na węgiel czy drewno.

– Co roku w maju lub czerwcu staram się zaopatrzyć w opał na zimę. Tak było i tym razem. Cena jaką usłyszałam na składzie, 2100 zł za tonę węgla, zwaliła mnie z nóg. Słyszałam, że jest drożej, ale aż o tyle? W ubiegłym roku zapłaciłam około 1000 zł za ten sam surowiec – relacjonuje pani Anna z Sanoka.

– Co więcej, węgla nie otrzymałam „od ręki”. Musiałam czekać około 2 tygodni na dostawę – uzupełnia nasza Czytelniczka.

Grafika poglądowa

Rok temu 900, dziś 2100 zł

Warto w tym miejscu podać, ze w ubiegłym analogicznym okresie za węgiel musieliśmy zapłacić około 900 zł za tonę, a za drewno twarde około 180 zł za m3. Jeszcze pod koniec 2021 roku węgiel na składach w naszym regionie kosztował około 1200 zł za tonę.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny węgla oraz drewna na składach opału w naszym regionie.

Skład nr 1:

Węgiel: Brak. Prawdopodobnie pojawi się w najbliższych dniach. Cena około 2600 zł za tonę.
Drewno: Brak.

Skład nr 2:

Węgiel: Na dzień 07.06.br. – 2100 zł za tonę (czas oczekiwania 2 tygodnie). 
Drewno: Przyjęte zamówienia do końca lipca. Zapisy wstrzymane.

Skład nr 3:

Węgiel: Od 1900 do 2100 zł za tonę (czas oczekiwania 2 tygodnie).
Drewno: Buk – od 280 do 350 zł za m3 (aktualnie brak). Drewno miękkie – od 140 do 170 zł za m3.

Teoretycznie, klient indywidualny, dużo taniej może kupić węgiel w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Tu ceny kształtują się na poziomie od 750 do 950 zł za tonę. W marcu grupa wprowadziła sprzedaż węgla opałowego luzem. Co prawda pojawia się on w sklepach internetowych w godzinach porannych, ale po kilku minutach jest już niedostępny. Zdarza się , że strona sklepu PGG jest zablokowana z powodu maksymalnej liczby jednoczesnych transakcji.

Tabela: Polska Grupa Górnicza.

Na znanej internetowej platformie handlowej ceny węgla za tonę kształtują się na poziomie 3,5 – 4 tys. zł za tonę. Opał jest dostarczany w 25 kg workach.

Screen ze strony internetowej.

Trudno w tej chwili powiedzieć, czy ceny za opał się ustabilizują. Nie wiedzą tego sami przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą opału. W najbliższych tygodniach rząd ma pochylić się nad tym zagadnieniem. Przewidywanie ile będzie kosztował węgiel lub drewno za kilka tygodni? Czy surowiec będzie w ogóle dostępny? Czy jest możliwy spadek cen? To dziś przysłowiowe „wróżenie z fusów”.

07-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)