REKLAMA
REKLAMA

Kilkudziesięcioosobowe grupy migrantów forsowały granicę. Presja migracyjna rośnie (VIDEO)

GRANICA. W ciągu minionego weekendu polsko-białoruską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 206 cudzoziemców. W piątek – 46 osób, w sobotę – 82 i w niedzielę 78 – osób.

Nielegalni migranci zostali zatrzymani na odcinkach służbowej odpowiedzialności kilku Placówek SG: w Czeremsze, Kuźnicy, Lipsku, Michałowie, Mielniku, Narewce, Szudziałowie i w Nowym Dworze. Wśród nich byli obywatele: Egiptu, Jemenu, Syrii, Iraku, Kuby, Ghany, Republiki Południowej Afryki, Gwinei, Kamerunu.

W terytorialnym zasięgu Placówek SG w Czeremsze i Mielniku doszło do siłowych prób forsowania granicy przez kilkudziesięcioosobowe grupy migrantów. W czasie gdy w polskie patrole rzucano kamieniami, świecono laserem i oślepiano latarkami, były cięte zasieki, a cudzoziemcy próbowali nielegalnie dostać się do Polski.

W sobotę, 12 marca, patrole z Placówki SG w Bobrownikach zatrzymały 13-osobową grupę cudzoziemców (9 obywateli Syrii, 4 obywateli Iraku), którzy pokonali rzekę graniczną Świsłocz przy pomocy drabiny. Dostarczyły im ją białoruskie służby.

– Tylko wczoraj 32 nielegalnych migrantów zostało zatrzymanych przez patrole z Kuźnicy, Czeremchy i Mielnika. Wśród cudzoziemców notowano obywateli: Etiopii, Senegalu, Jemenu, Syrii, Togo i Egiptu – informuje Straż Graniczna.

Wczoraj (tj. 14.03) Straż Graniczna na swoim profilu  w mediach społecznościowych zamieściła nagranie z siłowej próby forsowania granicy.

 

Warto zaznaczyć, że w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano we wtorek (1.03) rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Zakaz będzie obowiązywał w 183 obrębach ewidencyjnych, w tym 115 obrębach na obszarze województwa podlaskiego, od 2 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

– Mając na uwadze, że próby nielegalnego przekraczania granicy państwowej nadal mają miejsce, a incydenty w bezpośredniej bliskości granicy państwowej mogą być wykorzystane przez Stronę białoruską do eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej, zasadne jest wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na obszarze strefy nadgranicznej na nowy okres od dnia 2 marca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r., co umożliwi zakończenie prac związanych z budową wskazanego systemu ochrony granicy państwowej – napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

źródło: red., SG, SG/TT


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PRZEJŚCIA GRANICZNE. Wprowadzono ruch pieszy. Bez kwarantanny i negatywnych testów
PODKARPACIE. 77 młodych patriotów rozpoczęło szkolenie w WOT (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

15-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)