REKLAMA
REKLAMA

CZARNOBYL. Rosyjscy żołnierze mieszkali w strefie wykluczenia. „Czerwony Las zamienił ich w samobójców” (ZDJĘCIA)

UKRAINA. 31 marca Ukraina odzyskała kontrolę nad strefą wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Służby miały już czas na przegląd pomieszczeń i całego terenu. – Wszyscy żyją i to jest najważniejsze – podaje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Cytowany przez serwis UNIAN Rusłan Strzelec, p.o. ministra środowiska Ukrainy zaznaczył, że: – Rosjanie, którzy okopali się i mieszkali w Czerwonym Lesie Czarnobyla, praktycznie nie mają szans na przeżycie.

Po wybuchu wojny w Ukrainie, strefa wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu stała się jednym ze strategicznych celów najeźdźcy. Rosjanie zajęli ten teren już pierwszego dnia inwazji. Czarnobyl położony jest w północnej części kraju, w obwodzie kijowskim.

31 marca Ukraina ostatecznie odzyskała kontrolę nad elektrownią. Natychmiast zaczął się zakrojony na szeroką skalę przegląd infrastruktury oraz między innymi terenu „Czerwonego Lasu”, gdzie jak wynikało z medialnych doniesień, Rosjanie mieli kopać okopy przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Artykuł na temat wycofania się rosyjskich wojsk z obszaru elektrowni zamieścił serwis UNIAN. Cytuje w nim słowa p.o. ministra środowiska Ukrainy Rusłana Strzelca.

Rosjanie, którzy okopali się i mieszkali w „Czerwonym Lesie Czarnobyla”, praktycznie nie mają szans na przeżycie. Okupanci otrzymali znaczną dawkę promieniowania. Eksperci twierdzą, że przez dwa dni w „Czerwonym Lesie” człowiek otrzymuje promieniowanie, które można porównać z roczną dawką promieniowania. Oznacza to, że „Czerwony Las” w Czarnobylu zmienił rosyjskie wojsko w zamachowców-samobójców – miał powiedzieć Strzelec, cytowany przez UNIAN.

Według niego rosyjskie wojsko, które przejęło elektrownię atomową w Czarnobylu, zignorowało zasady bezpieczeństwa.

Czerwony las. W rzeczywistości na długi pobyt w jednej z części Czerwonego Lasu wykopano fortyfikacje o dużej skali. Wokół fortyfikacji jest dużo wypalonej trawy i krzaków. Okupanci byli w pełni inspirowani cząstkami radioaktywnymi – dodaje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Z raportu tej jednostki rządowej dowiadujemy się również, że praktycznie każda powierzchnia biurowa w budynkach została mocno uszkodzona, zepsuta i całkowicie obrabowana. Skradziono zarówno majątek ośrodka, jak i rzeczy osobiste pracowników.

Kwestie związane z wiadomościami płynącymi z Czarnobyla na bieżąco weryfikowane są i komentowane na profilu Facebook Napromieniowani.pl, czyli nieformalnej grupy zawodowo zajmującej się organizacją wypraw do Czarnobyla.

Eksperci, którzy doskonale znają specyfikę terenu wokół elektrowni poddają w wątpliwość relacje dotyczącej rzekomych ciężkich konsekwencji przebywania w strefie wśród rosyjskich żołnierzy.

Biorąc pod uwagę brak okopów w najbardziej skażonych radioaktywnie miejscach „Czerwonego Lasu” osiągnięcie dawki śmiertelnej wydaje się niemożliwe. Istnieje jednak szansa, że napromieniowani żołnierze pochłonęli radioaktywną cząstkę drogą pokarmową bądź oddechową. Znów jednak szansa na to jest naprawdę niska biorąc pod uwagę, że nawet strażacy, którzy gasili płonący reaktor w 1986 roku mieli bardzo niskie skażenie wewnętrzne organizmu (umarli z powodu ekspozycji na silne promieniowanie a nie od skażenia wewnętrznego) – czytamy w najświeższym poście.

Pamiętajmy również o tym, że w 2020 roku „Czerwony Las” płonął a gasili go ukraińscy strażacy, którzy nawdychali się niebezpiecznego dymu i faktycznie stwierdzono u nich wysokie skażenie wewnętrzne. Jak to jest więc, że to samo promieniowanie nie ima się Ukraińców, zaś Rosjan zabija w miesiąc? – zaznaczają twórcy profilu Napromieniowani.pl i dodają: – Podsumowując: choroba popromienna wśród rosyjskich żołnierzy jest możliwa, lecz prawdopodobieństwo jest bardzo niskie. Brak również jakiegokolwiek potwierdzenia tych informacji.

źródło: Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia – Fb, UNIAN, Napromieniowani.pl – Fb

foto: Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia – Fb


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

07-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)