REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj otwarcie schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Mamy ZDJĘCIA

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Punktualnie o godzinie 14:00 rozpocznie się oficjalna uroczystość otwarcia nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Aktualnie, na najbardziej popularny bieszczadzki szczyt przewożeni są zaproszeni goście. W rejonie schroniska panują trudne warunki. Występuje gęsta mgła. Mamy ZDJĘCIA.

Już dzisiaj o godzinie 14:00, przy obecności parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz zaproszonych gości, odbędzie się oficjalna uroczystość otwarcia nowego schroniska na szczycie Połoniny Wetlińskiej, dawniej nazywanym „Chatką Puchatka”.

W informacjach prasowych organizatora oficjalnego otwarcia czytamy:

Dobiegła końca realizacja projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”. W efekcie tego działania uporządkowano ścieżki turystyczne i zmodernizowano legendarną Chatkę Puchatka. Schronisko nie tylko wypiękniało, ale utworzono w nim również stanowisko dla Straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Funkcja turystyczna i edukacyjna. Obiekt w dalszym ciągu pełnić będzie funkcję całodobowego schronu. Koncentracja osób odpoczywających w obiekcie, zagospodarowanie i rekultywacja jego sąsiedztwa oraz uregulowanie kwestii ścieków przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej otoczenia przyrodniczego. Funkcja edukacji przyrodniczo-turystycznej będzie realizowana przez odpowiednie tablice edukacyjne oraz rozpowszechnianie wydawnictw BdPN . Dodatkowo w obiekcie znajdować się będzie miejsce dla straży parku, której przedstawiciele będą dbać o przestrzeganie zasad poruszania się po wyznaczonych szlakach. Budynek jest przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wartość całego projektu to 4,2 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 2,3 mln zł.

Wartość projektu: 4 255 824,6 zł
Dofinansowanie: 2 350 443,51 zł
Okres realizacji: 18.05.2018 – 31.07.2022

Od jutra, schronisko będzie dostępne dla turystów. Pisaliśmy o tym tutaj:

Nowe schronisko na Połoninie Wetlińskiej. Znamy datę otwarcia. Czy dla Was to wciąż Chatka Puchatka? (ANKIETA)

Turyści! W dniu 24 września nastąpi, z niecierpliwością oczekiwane, otwarcie schronu turystycznego na Połoninie Wetlińskiej dla ruchu turystycznego. W obiekcie będzie można odpocząć, ogrzać się, skorzystać z toalety. Ze względu na ubytek w roślinności związany z budową schronu, prosimy o poruszanie się po utwardzonych odcinkach dojściowych do budynku. Teren dookoła obiektu podlega obecnie rekultywacji, w wielu miejscach przykryty jest matami jutowymi, pod którymi odradzają się zbiorowiska roślinne typowe dla połonin. Zapraszamy do korzystania z trasów widokowych wraz z ławami, punktu widokowego na grani połoniny i ław na fundamencie dawnego garażu. W najbliższym czasie będą trwały dalsze prace, które umożliwią pozostanie w schronie na noc w razie takiej potrzeby – czytamy w komunikacie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W artykule zamieściliśmy ANKIETĘ, w której zapytaliśmy,  „Czy nowy schron turystyczny na Połoninie Wetlińskiej to dla Ciebie wciąż Chatka Puchatka?”. Dwie główne propozycje odpowiedzi były wybierane niemal tak samo często. Potwierdza to zatem, że temat nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej wzbudza kontrowersje.

Na odpowiedź „TAK, zmiany należy traktować jako remont i kontynuację funkcjonowania popularnej Chatki Puchatka” oddano 45% głosów.

Na odpowiedź „NIE, klimat i charakter prawdziwej Chatki Puchatka to już tylko wspomnienie” oddano 44% głosów.

Na opcję „NIE WIEM, trudno powiedzieć” zebrano do tej pory nieco ponad 10% głosów.

W nagłówku publikujemy ZDJĘCIA zrobione przy schronisku na Połoninie Wetlińskiej po godzinie 12:00.

źródło: Red., Bieszczadzki Park Narodowy – Fb

foto nadesłane

23-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Który to pajac wywiesił flagi ? 2022-09-23 13:28:28
0 0
I co, nikt pewnie nie zauważył że flagi są wywieszone źle ? Flaga Polski ma być po LEWEJ stronie. A nie, przepraszam. Przecież Polska jest tylko małym podległym landem UE.
Odpowiedz
Postscriptum2022-09-23 13:31:53
0 0
Stał się cud ! Nie ma flagi Ukraińskiej ! WOW !
Odpowiedz
Jakby redakcja mogła łaskawie nie kasować linku.2022-09-23 13:38:31
0 0
bo to jest link do stron rządowych na których są określone zasady wywieszania flagi. Tą broszurę powinien poznać każdy Polak żeby nie robić takich głupot jak ci od Chatki Puchatka. www.nist.gov.pl/files/zalacznik/1488379373_Broszura%20MSWiA.pdf
Odpowiedz
skandal2022-09-23 14:16:58
0 0
gdzie flaga Ukrainy ?
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)