REKLAMA
REKLAMA

Ekstremalne zjawiska pogodowe. Wysokie straty i zagrożenia dla mieszkańców

Globalne ocieplenie skutkuje wyraźnymi zmianami w środowisku naturalnym, jak również ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które występują coraz częściej także na terenie naszego kraju. Niosą one ze sobą straty materialne nie tylko dla samorządów, ale również mieszkańców. W podkarpackim w ciągu ostatnich pięciu lat sam wiatr przyczynił się do zniszczeń o wartości 24 607 300 zł. 

– Ekstremalne zdarzenia meteorologiczne, hydrologiczne i klimatyczne o charakterze katastrofy występowały zawsze. Jednocześnie, niezależnie od ludzkiej działalności, będą one występować także w przyszłości. Niestety dane zgromadzone w globalnych bazach danych dedykowanych katastrofom, pokazują jednoznacznie, że liczba takich zdarzeń wzrasta w sposób dramatyczny, w każdej kategorii zdarzenia (tj. w zależności od czynnika ją powodującego) – zwraca uwagę prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW-PIB, Stały Przedstawiciel Polski w WMO.

Ostatnio takie niebezpieczne zjawiska pogodowe wystąpiły pod koniec sierpnia br. Wtedy dla podkarpackiego wydany został alert pierwszego stopnia przed burzami z silnymi opadami deszczu, wiatrem, a miejscami gradem.

Interwencje strażaków coraz częstsze

W ciągu ostatnich pięciu lat strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. W związku z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi interweniowali aż 480 276 razy, z czego zdecydowaną większość (349 289) stanowiły interwencje związane ze zdarzeniami po przejściu silnego wiatru czy tornada. W raporcie Unilink „Nawigator Ubezpieczeniowy – wyzwania pogodowe” skala zjawisk została przeanalizowana także pod kątem regionalnym.

Na 31 543 interwencje w podkarpackim, aż 15 244 związanych było z silnym wiatrem.

Podsumowanie start w województwie podkarpackim

Ekstremalne zjawiska pogodowe wiążą się nie tylko z utrudnieniami i koniecznością interweniowania straży pożarnej. To także straty materialne zarówno dla samorządu, jak i mieszkańców podkarpackiego – uszkodzenia samochodów, zerwane dachy, zalane domy i mieszkania. W 2021 r. wiatr odpowiadał za straty o łącznej wartości 2 608 300 zł.

Szkody spowodowane zjawiskami atmosferycznymi mogą osiągać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Takie kwoty robią wrażenie i aż trudno sobie wyobrazić sytuację, w której przyjdzie nam ponieść te koszty z własnej kieszeni, kiedy konieczna będzie np. naprawa zerwanego dachu, czy domu uszkodzonego przez złamane drzewo. Prawdą jest, że nie zatrzymamy wiatru i nie zmienimy jego kierunku tak, aby ominął nasz dom. 

materiały nadesłane / red.

01-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)