REKLAMA
REKLAMA

Intensywne ćwiczenia żołnierzy WOT. Zasilą batalion z Sanoka (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Początkiem września blisko 100 kolejnych żołnierzy zasiliło szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Trwa intensywne szkolenie podstawowe i szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi z Podkarpacia pod okiem instruktorów szkolą się na terenie 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku.

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa intensywne, wojskowe szkolenie ochotników. Wstępując w szeregi 3PBOT ich życie się zmieniło, a słowo „taktyka” jest im bardzo bliskie, to ona łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania na polu walki, a poznanie jej to pierwszy etap wojskowej drogi.

Żołnierze szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki (od 16-tu dni szkolenia) skupiają się głównie na zagadnieniach taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, medycyny pola walki, szkoleniu strzeleckim czy topografii. Obecnie zgłębiają praktyczną wiedzę od doświadczonej kadry instruktorskiej m.in. nt. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, szkolenia strzeleckiego czy pierwszej pomocy.

Szkolący się przystąpią do ostatniego, ale najważniejszego zadania – pętli taktycznej, czyli egzaminu sprawdzającego nabytą przez ostatnie dni wiedzę. Pierwszym punktem pętli będzie egzamin ze strzelania. Następnie żołnierze przemieszczą się na pas ćwiczeń taktycznych. Obrona przed środkami masowego rażenia, organizowanie bazy patrolowej, reagowanie na kontakt ogniowy, ewakuacja rannego z pola walki – to tylko część umiejętności, znajomością których będą musieli się wykazać. Ochotnicy wyjaśnią także m.in. umiejętność programowania radiostacji czy określania azymutów.

Zakończenie wielogodzinnego sprawdzianu z wynikiem pozytywnym będzie stanowić przepustkę do dalszego szkolenia w jednym z etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu. Uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się w niedzielę, 18 września w Leżajsku.

Cały cykl szkolenia obejmuje okres trzech lat zapoznawania się w wojskowym rzemiosłem, skupia się na uzyskaniu zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań realizowanych przez pododdziały terytorialne. W pierwszym roku żołnierze przechodzą szkolenie indywidualne, drugi rok obejmuje szkolenie specjalistyczne, w trzecim roku odbywa się tzw. szkolenie zgrywające w ramach pododdziału i batalionu.

Służba w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT daje możliwość połączenia życia zawodowego ze służbą w wojsku. W sposób ciągły trwa nabór na kolejne szkolenie rozpoczynające się już 1 października. Zainteresowani kandydaci do wstąpienia w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwych terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji.

ppor. Magdalena Mac
Oficer prasowy 3PBOT

źródło: materiały nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Kolce na parapecie. Mają odstraszać „biesiadników”! (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

13-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)