REKLAMA
REKLAMA

Jodek potasu w jednostkach straży. MSWiA: Sytuacja jest monitorowana

SANOK / PODKARPACIE. Do jednostek straży pożarnej z całej Polski przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Resort dodał, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Komunikaty w tej sprawie przekazują poszczególne jednostki straży pożarnej. Wiadomość widnieje również w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Jodek potasu to nieorganiczny związek chemiczny, tworzący charakterystyczne bezbarwne kryształy. Ma wiele zastosowań w medycynie, m.in. jako środek wykrztuśny czy też wspomagający leczenie niektórych urazów, jest również stosowany w suplementacji jodu. Jest też jednym ze składników płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu i jodku potasu podawanego w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego. Płyn Lugola hamuje wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy.

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Onet.pl

foto: grafika poglądowa


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

19-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

strach strach strach2022-09-19 17:01:47
0 0
ludzie mają się bać i nie podnosić głów ze względu na drożyznę i inflację
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)