REKLAMA
REKLAMA

Kadeci uczą się przywództwa (FOTO)

Podczas kolejnej edycji kursu podoficerskiego „SONDA” w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, kadeci uczą się przywództwa i rozwijają m.in. zagadnienia związane z taktyką. Uczestnicy kursu na podoficerów młodszych, przyszłych dowódców sekcji lekkiej piechoty nabywają wiedzę i umiejętności pod kątem podejmowania właściwych decyzji a także sprawdzane są ich zdolności przywódcze.

Kurs trwa łącznie 43 dni i jest podzielony na 2 moduły: niestacjonarny oraz stacjonarny. Moduł niestacjonarny to 21 dni kształcenia w formie zajęć e-learningowych, natomiast moduł stacjonarny to praktyczne szkolenie w macierzystej jednostce wojskowej, w wymiarze 22 dni.

Obecnie trwa część praktyczna, w której udział bierze 29 żołnierzy z batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Zajęcia prowadzone są na terenie 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku oraz GOS Staroniwa w Rzeszowie.

Każdy kto wytrwa do końca, będzie musiał zdać egzamin końcowy na pierwszy stopień podoficerski – kaprala, podczas którego żołnierze sprawdzeni zostaną z wiedzy teoretycznej, sprawności fizycznej oraz występowania w roli instruktora na punkcie nauczania. Na egzaminie sprawdzane będą cechy przywódcze, skuteczność podejmowania decyzji w trudnych warunkach zarówno natury psychologicznej, jak i fizycznej.

-Doceniam żołnierzy którzy dzięki swojemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy uczestniczą ochotniczo w kursach. Kurs taki jak „SONDA”, to inwestycja w kapitał ludzki naszej brygady i budowanie silnych dowódczych filarów. Szkolenie podoficerów to jeden z najważniejszych elementów wzmacniających jego strukturę. Właściwe zarządzanie kompetencjami i potencjałem żołnierzy jest kluczowe dla osiągania jak najlepszych efektów w całym procesie ich szkolenia. W 3 Podkarpackiej Brygadzie OT nadrzędnym zasobem są ludzie, ich pasje oraz zaangażowanie i energia – mówi płk Michał Małyska, dowódca 3PBOT.

„SONDA” – jest to akronim nazwy Szkoła Niższych Dowódców, której początki sięgają 1944 roku. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn. Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu. 

ppor. Magdalena Mac
oficer prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
zdjęcia: 3.PBOT

05-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Niestety mięso armatnie jest przygotowywane jak od setek czy tysięcy lat 2022-11-05 18:48:46
1 0
i nie ważne czy Rosja Ukraina czy Polska a tam gdzie pojawia się USA wojna gwarantowana
Odpowiedz
Anglicy i USA sprzedali na Stalinowi podczas II wojny światowej2022-11-05 18:50:41
1 0
zrobią to i teraz jak tylko zacznie się wojna z Chinami lub Iranem Polak przed szkodą i po szkodzie głupi. Powstanie Warszawskie II się nam szykuje ????
Odpowiedz
Romek Tadet przyszły Kadet2022-11-06 11:40:38
0 0
3 l/100km witamy przy wódce
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)