REKLAMA
REKLAMA

Kierowco! 2 tysiące mandatu, jeśli braknie kilku stopni!

POLSKA. Wielu kierowców przejeżdża przez torowisko, zanim zapory zostaną całkowicie podniesione. Łamiąc ten przepis kierowcy narażają swoje, życie, zdrowie, a także portfele, gdyż za przejazd podczas opuszczania lub podnoszenia rogatek grozi wysoka kara grzywny.

Nieostrożny wjazd na przejazd kolejowo-drogowy może zakończyć się wypadkiem, często nawet ze skutkiem śmiertelnym. Ważne, aby każdy kierujący przy przejeżdżaniu przez torowisko zachował szczególną ostrożność, a w przy dojeżdżaniu do przejazdu kolejowego bez zapór zastosował się do znaku „STOP”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za wjazd na przejazd kolejowy poprzez ominięcie zapór lub półzapór, wjazd na przejazd, jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone oraz wejście lub wjazd na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych podlega karze aresztu, ograniczenia wolności oraz karze grzywny w wysokości minimum 2000 złotych.

Obecnie oprócz kary grzywny za złamanie przepisów kierowcom doliczane są również 4 punty karne. We wrześniu liczba puntów karnych za naruszenie przepisów będzie wynosiła 10!

Przejazd przez torowisko jest możliwy tylko wtedy, gdy zapory lub półzapory są uniesione do góry, a sygnalizacja przestaje nadawać czerwone światło. Zgodnie z art. 28 ust.1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

1.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2.

Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

źródło: red., arch. policji, sip.lex.pl

20-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)