REKLAMA
REKLAMA

LESKO, SANOK: Wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. „Z Maryją niesiemy pokój” (VIDEO, FOTO)

LESKO, SANOK: Wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. „Z Maryją niesiemy pokój” (VIDEO, FOTO)

Tradycyjnie 4 lipca 2022 r., o poranku rozpoczęła się Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która potrwa do 15 lipca. Pielgrzymi wyruszyli z Przemyśla (grupa św. Kazimierza i św. Jacka), z Radymna (grupa św. Józefa) oraz z Leska (grupa św. Andrzeja). W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Z Maryją niesiemy pokój”.

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył abp Adam Szal. We wstępie do Mszy świętej metropolita przemyski przypomniał zebranym piękną tradycję inicjowania ważnych chwil, wydarzeń i dzieł znakiem krzyża. – Znakiem krzyża świętego rozpoczynamy dzisiaj modlitwę przy ołtarzu celebrując Eucharystię, która rozpoczyna czterdziestą drugą pieszą pielgrzymkę, która zmierza z Przemyśla na Jasną Górę – mówił hierarcha zachęcając do modlitwy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy dziś i w kolejnych dniach wyruszą na pątniczy szlak.

Wracamy do tradycyjnego pątniczego wędrowania do Tronu Pani Jasnogórskiej w 10. grupach pielgrzymkowych, wyruszających z różnych miejsc Archidiecezji Przemyskiej. Poszczególne grupy będą wyruszyć na szlak swojego pielgrzymowania zgodnie z wcześniejszą tradycją (4 lipca – Przemyśl, Radymno, Lesko; 5 lipca – Brzozów, Jarosław, Leżajsk; 6 lipca – Krosno, Łańcut, Przeworsk).

Pielgrzymi, którzy przeszli dziś (4 bm.) przez Sanok rozpoczęli swoją wędrówkę w Lesku. Patronem grupy jest św. Andrzej.

foto: Jakub Radożycki

Patriotyzm to ważne słowo – klucz – kiedy przychodzi scharakteryzować grupę św. Andrzeja. Nic dziwnego, że to ich wizytówka, wszak idą do Matki Bożej pod szczególną opieką św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Wyruszają 4 lipca z Leska. Co ciekawe – są jedyną grupą, która po pierwszym dniu pielgrzymowania znajduje schronienie u swojego patrona, w Strachocinie.

Wśród wszystkich grup Pielgrzymki Przemyskiej, to Andrzejki mają najdłuższą trasę do przejścia. Mało tego – grupa pielgrzymów z okolic Ustrzyk Dolnych rozpoczyna pielgrzymowanie już 3 lipca. Pieszo docierają do Leska, skąd następnego dnia startują już oficjalnie.

Nie ma tego w żadnej innej grupie – to tylko w grupie św. Andrzeja pielgrzymi niosą ogromny różaniec.

Pierwszy przystanek pielgrzymów grupy św. Andrzeja w Wiejskim Domu Kultury w Załużu.

foto: Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Załuża

źródło: Radio Fara / red.

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę – Sanok 2017:

04-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)