REKLAMA
REKLAMA

Lokalne historie znane i nieznane. Wiersze „chwytające” za serce (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Wakacje to dobry czas, aby sięgnąć po książkę. Szczególnie gorąco polecamy Państwu dwa egzemplarze, do wydania których przyczynił się m.in. Powiat Sanocki.

Pierwsza z książek pt. „Wiersze z szuflady” autorstwa Kazimiery Ziemiańskiej została wydana na zlecenie Fundacji „Otwarte drzwi”.

Autorką jest Ziemiańska, emerytowana nauczycielka, polonistka, logopeda, mieszkanka Beska, która znaczną część swojego życia spędziła w Rymanowie-Zdroju, pracując w szkolnictwie specjalnym. Tam też w latach 1980-1981 przewodniczyła nauczycielskiej „Solidarności”, a wcześniej, pod koniec lat 70-tych, włączyła się w pracę społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Aktywność społeczna Kazimiery Ziemiańskiej oraz rodziców dzieci niepełnosprawnych zaowocowała powstaniem lokalnych Kół Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, a także placówek specjalnych dla tej właśnie grupy osób. W 1997 roku Pani Kazimiera wraz z mężem i niepełnosprawną córką wróciła do rodzinnego Beska.

Od 11 lat jest członkiem zespołu redakcyjnego lokalnej gazety „Nasze Besko”, na łamach której również pojawiały się jej utwory.

– Wybrane w tomiku wiersze są m.in. odpowiedzią na rzeczywistość ostatnich lat, choć nie brakuje w nich wierszy-refleksji dotyczących przeszłości rodzinnego Beska i Polski – mówi Kazimiera Ziemiańska. – Moje wierszowanie to często komentarz do dziejących się wydarzeń, zapadających decyzji czy wypowiedzi. Nowa rzeczywistość – wolna Polska, suwerenny kraj daje nadzieję na wzrastanie dobra, ale też często budzi niepokój, gdy pojawia się zło.

Część wierszy umieszczonych w tomiku ma charakter osobistych refleksji autorki związanych z przeżywaniem doświadczania wiary. Kilka wierszy brało udział w konkursie poezji religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ludźmierzu i znalazło się w pokonkursowych tomikach.

– Fundacja Otwarte Drzwi wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Sanoku dla organizacji pozarządowych, dzięki czemu udało nam się otrzymać dofinansowanie w kwocie 2000 zł – mówi Zofia Kijowska, prezes Fundacji, dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku. – Wydaliśmy 300 sztuk tomików. Książki rozeszły się jak świeże bułeczki, dlatego konieczny był jeszcze dwukrotny dodruk. Wiersze Pani Kazi otrzymały mnóstwo pozytywnych recenzji, z czego bardzo się cieszymy.

Jak zaznacza Kazimiera Ziemiańska, wszystkie utwory powstały pod wpływem chwili, a większość z nich opisuje jej osobiste odczucia i wspomnienia.

– W wierszach zawarłam to, co mnie wówczas niepokoiło w sferze społecznej – mówi Kazimiera Ziemiańska. – Uważałam, że jest to moje publiczne wystąpienie w sprawach, o których trudno było rozmawiać, które „leżały” mi na sercu. Przedstawiłam to, co w danej chwili czułam i myślałam, bez względu na to, co inni o mnie pomyślą. Szczególnie ubolewałam nad niszczejącymi w gminie Besko zabytkami. Cieszę się, że niektóre z nich udało się uratować. Myślę, że w pewnym stopniu to moje wiersze i starania przyczyniły się do ich odnowy.

Druga z książek pod redakcją Zofii Kijowskiej i Ewy Wais nosi tytuł „Besko. Historie znane i nieznane”, tom I. Książka została również dofinansowana ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Sanockiego, wydana w 2021 roku. Rozeszła się w ilości 200 egzemplarzy.

– W książce zebrane są znane i mniej znane historie związane z Beskiem – mówi Zofia Kijowska. – Zamiesiliśmy w niej na przykład historię beskich Sybiraków, wspomnienia często już nieżyjących mieszkańców związane z pierwszą i drugą wojną światową, opisaliśmy losy ludzi, którzy musieli opuścić swoje ukochane miejsca na ziemi i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Są w niej także artykuły mówiące o zaradności mieszkańców Beska którzy swoją pracowitością „nie dawali się biedzie” z wytrwałością pokonując życiowe trudności.

Podobnie, jak książka Kazimiery Ziemiańskiej, tak i ta rozeszła się w błyskawicznym tempie. W związku z dużym zainteresowaniem książką zostało dodrukowanych 250 egzemplarzy. Mamy nadzieję, że wkrótce ukaże się kolejny jej tom.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

07-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)