REKLAMA
REKLAMA

Magia sztuki Oksany Kulczyckiej (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. W „Galerii o smaku kawy” przy sanockim deptaku trwa wystawa prac Oksany Kulczyckiej. Artystka zaprasza nas w niezwykłą podróż gdzieś pomiędzy światem rzeczywistym, a snem w którym czas i przestrzeń nie mają wielkiego znaczenia.

W sztuce Oksany Kulczyckiej nic nie jest pewne. Interpretując obrazy artystki ma się wrażenie, że oczy nie wystarczają, gdyż dzieła pełne są niewidzialnych sensów i nowych znaczeń. 

– Cieszę się, że mogłam udostępnić prace szerszemu gronu. Cykl tematyczny, który towarzyszy mi już od 10 lat, kiedyś był pod nazwą „ poza czasem” teraz „bliżej gwiazd” – mówi malarka.

– Inspiracją z której czerpię jest po części, bardzo mi bliskie malarstwo średniowieczne, Giotto di Bondone, Cimabue, którzy w malarstwie sakralnym, jeszcze wtedy na freskach, ukazywali inne wymiary rzeczywistości. To taka moja próba wprowadzenia w świat postaci z innej czasoprzestrzeni, poza grawitacją, przenikających naszą rzeczywistość niczym duchy w umownie zniekształconej i przeskalowanej perspektywie – dodaje.

Prezentowane płótna pokazując światy z pogranicza jawy i snu wpisują się w nurt w sztuce nazywany realizmem fantastycznym lub magicznym. Dzieła przedstawiają realistyczny obraz współczesnego świata, wzbogacając go jednak o elementy magiczne. Artystka przy pomocy pędzla nagina prawa fizyki, a postacie i przedmioty wydają się nie do końca realne.

– W mojej wyobraźni wszystko się łączy, jest blisko, kurtynowo otwarte nocne niebo z gwiazdami i księżycem jest dosłownie w zasięgu ręki, dopełnia światło dnia – kończy Oksana Kulczycka.

Wystawę oglądać można w „Galerii o smaku kawy”, ul. 3 maja 15 do 28 października. Wstęp wolny.

foto: Jacek Lipiński
materiały nadesłane

28-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)