REKLAMA
REKLAMA

Mocne uderzenie w międzynarodową grupę przestępczą przemycającą broń (FOTO)

W toku śledztwa nadzorowanego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali na terenie Polski 4 osoby oraz zabezpieczyli 10 jednostek broni palnej i amunicję. Trzy kolejne osoby (2 obywateli Polski i Szwedkę), zostały zatrzymane na terenie Szwecji. Udaremniono również przemyt 3 jednostek broni maszynowej z tłumikiem i amunicją oraz 2 kilogramów środków odurzających 3CMC. Czynności zostały przeprowadzone przy wsparciu oficera łącznikowego na kraje skandynawskie.

Na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego zabezpieczono łącznie 70 sztuk amunicji, 2 magazynki, amfetaminę, marihuanę, MDMA oraz stację radiową mogącą służyć do nasłuchu policyjnych częstotliwości.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił czterem zatrzymanym osobom zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 2 kk, posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 § 2 kk oraz wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przemyt broni do Szwecji

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przejął postępowanie do dalszego prowadzenia z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy prokurator podjął ścisłą współpracę z organami ścigania w Szwecji, przy wsparciu prokuratora z Eurojust oraz oficera łącznikowego na kraje skandynawskie. Postępowanie rozpoczęło się od zabezpieczenia przez służby szwedzkie transportu 10 Glocków z amunicją i magazynkami. W toku dalszych czynności ustalano, że z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. Kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi. Przemyt był prowadzony pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów np. części samochodowych.

Zatrzymania, przejęta broń i narkotyki

W toku śledztwa ustalono że grupa planuje kolejny przemyt, tym razem środków odurzających. Funkcjonariusze udaremnili przerzut 2 kg klofedronu (3CMC), zabezpieczając narkotyki o czarnorynkowej wartości ok. 80 tysięcy złotych.

Podczas próby kolejnego przemytu policjanci przejęli 3 jednostki broni maszynowej, 140 sztuk amunicji, tłumik i magazynki. Nielegalny towar miał przepłynąć przez Morze Bałtyckie do Szwecji. Był ukryty w silniku samochodowym, specjalnie przygotowanym do przemytu z usuniętymi wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi.

Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczenia w postaci samochodu oraz 17 tysięcy złotych w gotówce.

źródło: gov.pl


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Antyrządowe protesty. Zamieszki na ulicach. Starcia z policją
tvPolska.pl

25-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)