REKLAMA
REKLAMA

Otwarcie „Chatki Puchatka” już niebawem. Znamy odpowiedzi na nurtujące pytania

BIESZCZADY. – Prace związane z udostępnieniem nowej „Chatki” zmierzają do szczęśliwego finału. Otwarcie nastąpi wkrótce. Musimy uzyskać wymagane prawem zgody, m.in. pozwolenie na użytkowanie obiektu — czytamy na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jakie technologie zastosowano w obiekcie? Kto jeszcze będzie korzystał z tego miejsca? Kiedy przebieg szlaków na Połoninie Wetlińskiej wróci dla starego porządku? Publikujemy odpowiedzi na te i inne pytania, które nurtują turystów.

Bieszczadzki Park Narodowy odpowiedział na pytania, które nurtowały turystów i wszystkich zainteresowanych otwarciem „Chatki Puchatka”.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami, które mamy nadzieję, rozwieją wątpliwości, wyrażane także w naszych mediach społecznościowych — czytamy na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jakie funkcje będzie pełnił obiekt?

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody zasadniczym celem funkcjonowania parku narodowego oprócz ochrony przyrody jest udostępnianie turystyczne i edukacja przyrodnicza. Obiekt będzie w pierwszej kolejności służył turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody (taka jest z natury istota funkcjonowania schronu turystycznego). Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty, obejrzeć materiały multimedialne o BdPN. Na górnej kondygnacji udostępnimy również z czasem tzw. „podłogę” dla osób które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim. Tak się dzieje w wielu tego typu obiektach w Karpatach. Nie jest prawdą, iż obiekt będzie służył wyłącznie celom naukowym. Osoby prowadzące badania naukowe mają swoją podstawową bazę w Wołosatem.

Jakie technologie zastosowano w obiekcie?

Przede wszystkim będzie można skorzystać z toalet do których wejście będzie z zewnątrz obiektu, przewidziano również toaletę dla osób niepełnosprawnych. Działa już mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Woda w obiekcie pochodzi z dwóch źródeł, ta dla celów konsumpcyjnych jest dowożona w specjalnych atestowanych zbiornikach i przelewana do podobnych na parterze obiektu. Jej zdatność do użytku została potwierdzona przez służby sanitarne. Woda opadowa jest gromadzona w specjalnych zbiornikach i posłuży do celów sanitarnych. Do obiektu została doprowadzona energia elektryczna dzięki inwestycji PGE (kabel podziemny). Było to bardzo istotne zadanie dla m.in. zapewnienia zasilania łączności w celach ratowniczych, łączności mobilnej i trwałości pracy urządzeń wewnątrz obiektu.

Będziemy również wykorzystywać tutaj energię solarną (panele fotowoltaiczne). Panele ze względu na obciążenia dachu przez lód oraz zagrożenie od wyładowań elektrycznych ulokowaliśmy bezpośrednio na gruncie i ogrodziliśmy.

Kto jeszcze będzie korzystał z tego miejsca?

Przede wszystkim GOPR, który ma w obiekcie wydzielone dwa pomieszczenia (stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy). GOPR również serwisuje system łączności Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), którego elementem jest serwerownia oraz anteny na grzbiecie. Park wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych położeniach górskich. Kto skorzystał z zagranicznych operatorów, ten wie, że jest to bardzo ważne, również ze względów na zapewnienie bezpieczeństwa w górach. Jednocześnie dbając o ochronę naturalnego krajobrazu unikamy w tej sposób dodatkowych masztów na terenie parku. Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny IMiGW, dla którego funkcjonowania park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.

Schron będzie również pełnił rolę bazy dla naszej Straży Parku, która dyżuruje w obrębie Połoniny Wetlińskiej w czasie trwania sezonu turystycznego praktycznie codziennie.

Dlaczego teren dookoła schronu tak obecnie wygląda?

Tu niestety musimy wrócić do przeszłości. W schronie nie było wcześniej segregacji odpadów, ani nawet chęci ich usuwania, dlatego w czasie prac ziemnych związanych z budową piwnic i tarasów odsłonięto nagromadzone tam śmieci, niektóre całkiem sporych rozmiarów. Własnym nakładem sił i środków (również wolontariuszy) usunęliśmy już ponad 500 m3 odpadków stałych. Miejsce po śmieciach wymagało zagospodarowania, teren się znacznie obniżył w tym miejscach. Postanowiliśmy wykonać dwa tarasy widokowe z ławami od strony południowej. Po stronie północnej wykonaliśmy taras widokowy, który wyposażymy w panoramę widokową z opisem szczytów. Punkt widokowy i panorama powstanie również przed schroniskiem od strony wschodniej, gdyż tam ulokowano niezbędną infrastrukturę technologiczną, która nieco krajobraz przesłania, ale celowo jest w jednym miejscu a nie rozproszona.
Teren regenerujemy obecnie poprzez wyrównanie terenu, wyłożenie skoszonych roślinności trawiastej z nasionami roślin typowych dla połonin. Dodatkowo przykrywamy takie miejsca biodegradowalnymi matami.

foto: BdPN / Fragment tarasu zachodniego.

Co się stało z toaletą?

Rozebraliśmy ją. W jej miejscu powstał taras widokowy z panoramą szczytów. Nowe sanitariaty ulokowano w części wschodniej budynku.

Taras widokowy powstały na jej miejscu na początku sierpnia b.r.

Kiedy przebieg szlaków na Połoninie Wetlińskiej wróci dla starego porządku?

To zależy od tego kiedy uda nam się poprawić stan szlaku łącznikowego – żółtego, który jest jednocześnie: drogą leśną w leśnictwie Osada, drogą ratowniczą i trasą p.poż. Park podpisał umowę 2 sierpnia b.r. m.in. na wykonanie remontów wybranych odcinków szlaków z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych (środki Funduszu Leśnego), w tym tej trasy. Jak tylko wykonamy brukowanie naturalnym kamieniem wybranych miejsc i utworzymy system odprowadzający wodę ze szlaku wszystko wróci do normy (zapewne w październiku).

Czy BdPN wydzierżawi ten obiekt?

BdPN zatrudnił już osobę, która wykonuje obowiązki administratora tego obiektu w ramach umowy o pracę. Zadaniem tej osoby będzie na miejscu dbanie o prawidłowe funkcjonowanie schronu, z codzienną pomocą Straży Parku. Obiekt nie będzie przeznaczony do wydzierżawienia w okresie trwałości projektu w ramach RPO.

Czy schron będzie klimatyczny?

Ktoś napisał w mediach społecznościowych, że klimat tworzą przede wszystkim ludzie. Nic dodać nic ująć. Jeśli ktoś wciąż tęskni za starą „chatką”… – wizualizacja wykonana bezpośrednio przed przebudową – ze środków BdPN.

foto: BdPN

źródło: Bieszczadzki Park Narodowy


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Otwarcie Chatki Puchatka przesunięte. „Kilkanaście dni”

11-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)