REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza ofiara czadu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Zatrucie czadem było prawdopodobną przyczyną śmierci 62-letniego mieszkańca gminy Przeworsk. Mężczyzna został odnaleziony przez członka rodziny. Policjanci ustalają okoliczności tego zdarzenia i apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dziś po godz. 6, przeworscy policjanci zostali skierowani do jednego z domów jednorodzinnych na terenie miejscowości Grzęska, gdzie najprawdopodobniej doszło do zatrucia czadem.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń będących na miejscu funkcjonariuszy, pomieszczenie, w którym przebywał 62-latek opalane był piecem kaflowym. Rano jeden z domowników po wejściu do pomieszczenia, w którym przebywał mężczyzna zauważył, że nie daje on oznak życia. Na miejsce wezwano załogi straży pożarnej i pogotowia. Niestety pomimo podjętej akcji reanimacyjnej życia 62-latka nie udało się uratować. Prawdopodobnie przyczyną śmierci było zatrucie czadem z ulatniającego pieca kaflowego.

Na miejscu pracowali prokurator oraz policyjni śledczy. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie wszelkich szczegółów tego nieszczęśliwego zdarzenia.

Policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Przypominamy, że czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

  • Przeprowadzać systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.
  • Przeglądy muszą wykonywać osoby posiadające aktualne kwalifikacje.
  • Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.
  • Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.

KPP Przeworsk

28-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)