REKLAMA
REKLAMA

PODKARPACIE. 9-osobowa rodzina zatruła się czadem. Najmłodsze dziecko ma 5 miesięcy

PODKARPACIE. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę (14 grudnia) wieczorem w Makowisku. 9-osobowa rodzina została zabrana do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. W mieszkaniu były dzieci, najmłodsze miało 5 miesięcy.

Do zdarzenia doszło w środę tuż po godzinie 19. w Makowisku (pow. jarosławski), w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.
 
W mieszkaniu przebywała 9-osobowa rodzina: dwoje dorosłych i siedmioro dzieci w wieku od 15 lat do 5 miesięcy. Decyzję lekarza wszyscy zostali zabrani do szpitala na badania. Źródłem toksycznego tlenku węgla najprawdopodobniej był gazowy piecyk służący do podgrzewania wody zainstalowany w łazience – relacjonują strażacy.
 

Pamiętajmy, że obiekty budowlane, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Przypominamy, że czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

  • Przeprowadzać systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.
  • Przeglądy muszą wykonywać osoby posiadające aktualne kwalifikacje.
  • Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.
  • Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.

źródło: red., KW PSP w Rzeszowie / FB,  KPP Przeworsk / arch. red.


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

16-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)