REKLAMA
REKLAMA

Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie ze studentami

Jak postępować w sytuacji zagrożenia? Jak zachować się podczas interwencji policyjnej? Jakie są zadania Policji? Co to jest przestępstwo z nienawiści? Do czego służy aplikacja „Moja Komenda”? Na te i wiele innych pytań odpowiadali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podczas spotkania ze studentami z zagranicy rozpoczynającymi naukę w Rzeszowie.

W czwartek, w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyło się spotkanie z cudzoziemcami polskiego pochodzenia, rozpoczynającymi studia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jego celem było przedstawienie uczestnikom najważniejszych kwestii mających wpływ na ich bezpieczeństwo, jak też podniesienie świadomości prawnej w tym zakresie. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach organizowanego przez Centrum Polonijne UR kursu przygotowującego osoby z zagranicy do podjęcia studiów w Polsce.

Podczas spotkania podinsp. Łukasz Gliwa Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. Ochrony Praw Człowieka przybliżył uczestnikom zadania podkarpackiej Policji m.in. w kontekście ochrony podstawowych praw i wolności obywatelskich, jak też omówił tematykę przestępstw motywowanych uprzedzeniami, w tym artykuły kodeksu karnego penalizujące tego typu zachowania.

Następnie uczestnicy mogli wysłuchać informacji na temat możliwości i sposobów założenia zawiadomienia o przestępstwie, etapów prowadzonych przez Policję postępowań przygotowawczych, jak też praw i obowiązków ich uczestników, które omówiła kom. Magdalena Cetnarowicz z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie.

W kolejnej części głos zabrał st. asp. Jerzy Ossoliński oraz sierż. szt. Sebastian Ryba z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, którzy omówili tematykę zgłoszeń alarmowych, postepowania w sytuacji zagrożenia, przedstawili obowiązki i prawa funkcjonariuszy oraz osób biorących udział w interwencjach policyjnych, jak też przedstawili możliwości aplikacji Moja Komenda oraz interaktywnego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przedsięwzięcie było również okazją do przybliżenia jego uczestnikom zagadnień dotyczących zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowania się podczas kontroli drogowej, jak też tematyki wykroczeń i przestępstw drogowych. Powyższe informacje przedstawiła nadkom. Renata Bednarska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

W spotkaniu wzięła również udział dr Małgorzata Kułakowska Dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

KWP

08-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)