REKLAMA
REKLAMA

Przedsiębiorcy z Podkarpacia chętnie zatrudnią Ukraińców. Blisko 2000 ofert pracy

PODKARPACIE. Z informacji z podkarpackich powiatowych urzędów pracy (PUP) na dzień 15 lipca 2022 roku wynika, że 711 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na 1 979 stanowiskach pracy.

Poszukiwane są osoby z uprawnieniami (np. kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych, jezdniowych, spawaczy) ze znajomością języka polskiego w stopniu podstawowym. Dla mężczyzn głównie w branży budowlanej, przemysłowej, metalowej, samochodowej, transportowej (kierowcy), branży związanej z obróbką drzewną, spawaczy, ślusarzy, pracowników przemysłu mięsnego, hydraulików. Dla kobiet przede wszystkim w branżach fizjoterapeutycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej, hotelarskiej, rolniczo-sadowniczej, handlowej i krawieckiej.

Na podkarpackim rynku pracy jest również zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoce stomatologiczne, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT, przedszkolanki, nauczycieli języka angielskiego i języka ukraińskiego.

W podkarpackich urzędach pracy zostało zarejestrowanych ogółem 1 661 obywateli Ukrainy, w tym jako bezrobotnych 1 595 oraz poszukujących pracy 66 osób.

Z instrumentów rynku pracy oferowanych przez urzędy pracy skorzystało 638 obywateli Ukrainy, w tym do pracy zostało skierowanych 150 osób, na staż 372, na prace interwencyjne 76 i roboty publiczne 40 osób.

foto (2): zdjęcia poglądowe

Z informacji jakie mają obowiązek składać przedsiębiorcy do urzędów pracy (w związku z art. 22 specustawy, czyli powiadamiania o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia) wynika, iż 3 693 obywateli Ukrainy podjęło pracę.

Ponadto ze sprawozdań miesięcznych, które PUP składają do Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że od początku 2022 roku:

– 7 883 obywateli Ukrainy zostało zatrudnionych na podstawie oświadczeń
o powierzeniu wykonywania pracy do 24 miesięcy,
– 221 obywateli Ukrainy podjęło pracę sezonową.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie na Podkarpaciu legalną pracę podjęło około 12 435 obywateli Ukrainy.

opracowanie: Wydział Rynku Pracy i Wydział ds. Promocji i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie

źródło: materiały nadesłane

05-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)