REKLAMA
REKLAMA

PTTK SANOK. Aktywny początek wakacji. Wycieczka piesza i rowerowa (ZDJĘCIA)

SANOK / BIESZCZADY. W dniu 03.07.2022 rozpoczęliśmy kolejny, już XVII, cykl wycieczek: „ Z przewodnikiem PTTK za miasto”. Na pierwszą wycieczkę cyklu, o nazwie „Wędrowałem Wańka Działem” wybrały się 33 osoby.

Znakomicie prowadzony przez Tomasza z „Gustek Trans”, autokar dowiózł nas do Majdanu na Wańka Dziale. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali doskonałe mapy i niemal każdy mógłby już sam wchodzić na Otryt. Pokonanie 140 m różnicy wysokości do Przełęczy Pod Hulskiem nikomu nie sprawiło trudności. Nie na wszystko – jak się okazało, mamy wpływ, więc polana widokowa pod Hulskiem przyjęła nas trochę zachmurzona, ale udało nam się tu wypocząć i posilić się. Piękne widoki były wprawdzie tuż, tuż, ale trzeba było wyruszyć na trasę – informuje Andrzej Organ.

Przejście szlakiem dostarczało emocji co krok – wspaniałe drzewa (jodły i buki) budziły podziw i zachwyt swym ogromem – bardzo chcielibyśmy aby towarzyszyły nam przez długie lata. Wycieczka grzbietem Otrytu, pozornie bez dużych atrakcji, właśnie dzięki tym Olbrzymom Lasu jest bardzo ciekawa. Mieliśmy dojść do „Chaty Socjologa” i w zaplanowanym czasie tam dotarliśmy. „Chata Socjologa” to kultowe już schronisko, znany na mapie Bieszczadów punkt, gdzie na niebieskim szlaku można znaleźć nocleg, ogrzać się przy kominku, doznać ludzkiej życzliwości. My też zostaliśmy przyjęci serdecznie, poczęstowani herbatą i zaproszeni na ognisko, pod historyczną już, wiatą. To już 49 lat jak można odwiedzić ciągle dość dziki Otryt, zajść do „Chaty Socjologa” i znaleźć się w gronie prawdziwych turystów. Czekamy na przyszłoroczne 50-lecie – dodaje.

Leżący trochę na uboczu głównych tras Otryt, zdaje się być ciekawą alternatywą dla głównych ośrodków turystycznych w Bieszczadach i panującego w nich tłoku.

Wydaje się, że uczestnicy omawianej wycieczki mogli odpocząć w pięknym lesie i uważać to przejście za rozruch przed intensywnym sezonem 2022 „Z przewodnikiem PTTK za miasto”.

Dziękujemy Nadleśnictwu Lutowiska za wyrażenie zgody na wjazd autokarem drogą leśną, zaopatrzenie w materiały promocyjne, a pracownikom Biura Oddziału PTTK za sprawne zorganizowanie wyjazdu. Cieszę się, że ponownie mogłem miłym ludziom pokazać kolejny kawałek pięknych Bieszczadów – dodaje Andrzej Organ.

Kolejna wycieczka z cyklu W NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK „Kościoły łacińskie z listy UNESCO” odbyła się w niedzielę (3 lipca br.) do miejscowości Blizne.

W pierwszą niedzielę wakacji wybraliśmy się na wycieczkę rowerową za miasto do miejscowości Blizne. Zbiórka w Sanoku na ul. Krakowskiej i punktualnie o 9,30 wyjazd. Trasa malownicza bo jechaliśmy bocznymi drogami przez Kostarowce i Górki, gdzie zatrzymaliśmy się przy mogile żołnierzy z I Wojny Światowej. Następny przystanek w Brzozowie, tam przy budynku rzekomego dworca kolejowego, poznaliśmy trochę historii miasta i sąsiedniej Starej Wsi. U celu naszej podróży przy kościele Wszystkich Świętych w Bliznem czekała na nas przewodnik Pani Maria. Opowiedziała nam nie tylko o zabytkowym kościele, ale też o zwyczajach panujących we wsi. W drodze powrotnej w wiacie Nadleśnictwa Lesko upiekliśmy kiełbasę. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział i zapraszam na następną wycieczkę – przekazuje  Edward Szychowski. 

źródło: materiały nadesłane

07-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)