REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Chciała sprzedać towar. Straciła pieniądze

SANOK / PODKARPACIE. Sprzedając towary przez internet pamiętajmy o tym, że sieć do swoich celów wykorzystują także oszuści, którzy zrobią wszystko, aby przejąć nasze pieniądze. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu sanockiego, która oferując na sprzedaż towar, zamiast zarobić, straciła pieniądze. Bez względu na to, czy sprzedajemy, czy też kupujemy w sieci, zawsze bądźmy ostrożni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Mechanizm działania oszustów polega najczęściej na tym, że fałszywy nabywca wyraża chęć szybkiego kupna wystawionego na portalu przedmiotu. Prosi o przesłanie numeru telefonu, podanie adresu mailowego. Następnie oszust wysłała link w celu odebrania rzekomo wpłaconych pieniędzy. Sprzedawca klika w podany link, a następnie postępuje zgodnie z podaną instrukcją. Po sprawdzeniu stanu konta, okazuje się się że zamiast wpływu, z konta zostają przelane pieniądze.

Uwaga! Jeśli sprzedajesz w sieci, nigdy nie korzystaj z przesłanych linków!

  • Oszuści wybierają komunikator aby nawiązać kontakt poza portalem ogłoszeniowym.
  • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.
  • Oszuści przesyłają link do łudząco podobnej strony na której ogłaszamy towar do sprzedaży.
  • W linku mamy podać dane.
  • Jeżeli trafisz na takiego „klienta” wycofaj się, bo masz do czynienia z oszustem!

Pamiętaj – oferując towar do sprzedaży, nie podawaj więcej danych niż te, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. W sieci nie brakuje nieuczciwych osób, które oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Policjanci już od dłuższego czasu ostrzegają przed cyberprzestępcami. Aktywność przestępców w internecie przybiera najróżniejsze formy, dlatego korzystając z aplikacji bankowych, robiąc zakupy w sieci, czy korzystając z mediów społecznościowych musimy zachować ostrożność i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Zdjęcie poglądowe. Pexels.com

KPP Sanok

08-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)