REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Jak poprawić bezpieczeństwo na ul. Kościuszki? Pięć konkretnych propozycji

SANOK / PODKARPACIE. Kilka dni temu, na ul. Kościuszki w Sanoku doszło do kolejnego groźnego zdarzenia, w którym samochód potrącił pieszego. Z pomysłami na poprawę bezpieczeństwa na drodze prowadzącej do ścisłego centrum miasta wystąpił Jan Wydrzyński, były naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Jan Wydrzyński o poprawie bezpieczeństwa na ul. Kościuszki:

Jak poprawić bezpieczeństwo pieszych na przejścia oraz jednocześnie upłynnić ruch samochodowy na ul. Kościuszki w Sanoku?

Od ponad dwóch lat jestem już na zasłużonej emeryturze. Ale z faktu posiadania pierwszego prawa jazdy kat B od 1971 roku, a kat C od 1977 oraz z racji wykonywanej ostatnio funkcji, jak też doświadczeń z przejechanych kilometrów, chcę Panu Staroście zaproponować następujące rozwiązania.

Ostatnio słyszy się, że na przejściu dla pieszych w okolicy budynku, gdzie mieszczą się m.in. wydziały geodezji i architektury tegoż starostwa, dochodzi do wielu potrąceń. Piesi doznają urazów, a kierowcy też przeżywają stresy.

Nie tylko moim zdaniem, da się z tym coś dobrego zrobić.

Nie będę się pastwił nad brakiem miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta, bo i po co? Koń jaki jest, każdy widzi. Nie apeluję o zwiększenie natężenia oświetlenia. Mleko za sprawą Projektu „Sowa” się wylało. To znów duże koszty. Ale są możliwości, aby na ulicy Kościuszki było jeszcze bezpieczniej dla pieszych, nie narażało kierowców na wypadki, a także, aby ruch pojazdów był płynniejszy.

Do ostatniego groźnego zdarzenia na ul. Kościuszki w Sanoku doszło 4 stycznia. Potrącenie nastąpiło na oznakowanym przejściu dla pieszych w okolicach skrzyżowania Kościuszki i Sikorskiego w Sanoku. Potrącona kobieta z urazem ręki została przetransportowana do szpitala. Zarówno potrącona kobieta, jak i kierowca samochodu osobowego byli trzeźwi.

Czegóż potrzeba? Niewielkich zmian w oznakowaniu, poniesienia małych, w skali nakładów na drogi kosztów, a można nawet wystąpić o środki na poprawę bezpieczeństwa do marszałka, czy wojewody.

Oto moje propozycje do rozważenia:

Jan Wydrzyński – były naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Sanoku, były dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku oraz radny Rady Miasta Sanoka.

1. Należy od zaraz zlikwidować przejście dla pieszych przy wydziale architektury i przenieść je w okolice kwiaciarni oraz sklepu z wyrobami eco – bliżej pomnika Kościuszki (wówczas piesi będą dobrze widoczni zarówno dla kierowców jadących od strony poczty, jak i od strony tzw „Rolnika”), posłuży ono także wychodzącym z Urzędu Skarbowego i PZU.

2. Nie ma wówczas potrzeby likwidacji istniejącego miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych, a cofając słupki po przeciwległej stronie w kierunku do „Rolnika”, uzyskuje się dodatkowe miejsce parkingowe. Ale to nie wszystko, strefę parkowania można powiększyć od strony Central Parku o kolejnych kilka miejsc! Moim zdaniem same zyski.

3. Apeluję o likwidację przejść w kilku innych miejscach, a to: przy zatoczce autobusowej obok poczty, przy wejściu do dawnego Banku PBS, przy wejściu do sklepu Optyk. Takie działania wyeliminują ryzyko kolizji pieszego z samochodami wyjeżdżającymi w prawo z ul. Mickiewicza, Sienkiewicza i Daszyńskiego.

4. Nie chcę być posądzanym, że działam przeciwko pieszym, że ograniczam ich prawa, dlatego proponuję inną lokalizację przejścia, w miejsce bardziej dla nich bezpieczne, a jednocześnie dające pewność, że ruch samochodów się upłynni i zmniejszy się ilość spalin.

5. Za ewentualnie zlikwidowane przejścia przy PBS i Optyku, sugeruję lokalizację nowego na wysokości Sądu i sklepu Moodo lub Esotiq.

Reasumując, piesi będą mieli prawo czuć się bezpieczniej w tych newralgicznych miejscach, kierowcy samochodów skręcających w prawo z tych trzech wymienionych powyżej ulic nie będą zmuszeni do zatrzymania bezpośrednio na przejściu lub przed nim, spacer kilkudziesięciometrowy wyjdzie nam na zdrowie. A dodatkowo można tak poustawiać kilka słupków, aby strefa płatnego parkowania przy powiatowej ulicy Kościuszki się powiększyła. Co za tym idzie, wzrosną wpływy z opłaty parkingowej do Starostwa Powiatowego w Sanoku i obsługującego strefę płatnego parkowania CIS.

Warto? Ja uważam, że warto!

Jan Wydrzyński

źródło: materiały nadesłane

ZOBACZ:

SANOK: Potrącenie pieszego na przejściu! (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

07-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)