REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Lewica: „PiS oszukał polskie rodziny” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Na Rynku w Sanoku zorganizowano konferencję prasową, podczas której Łukasz Rydzik, wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy oraz sekretarz biura KKP Lewicy w Sejmie, zaprezentował dane dotyczące inflacji oraz wzrostu cen prądu, paliw i żywności, a także obsługi kredytów. – Polskie rodziny zostały oszukane przez PiS – powiedział Łukasz Rydzik.

PiS oszukał polskie rodziny. Szalejąca inflacja, drożyzna, wzrost cen prądu, paliw, żywności oraz koszt obsługi kredytów. PiS zapewniał polskie rodziny, że będzie im się żyło lepiej, że będzie stabilna gospodarka, natomiast widzimy jak to wszystko wygląda: kredyty są na maksymalnie wysokie, a polskie rodziny muszą teraz wybierać czy kupić żywność, czy kupić lekarstwa, o wysyłaniu dzieci na kolonie wiele rodzin w ogóle nie może już teraz myśleć – właśnie tak konferencję prasową na sanockim rynku rozpoczął Łukasz Rydzik, Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy, Sekretarz Biura KKP Lewicy w Sejmie.

Polskie rodziny biednieją

W ostatnich miesiącach Polki i Polacy muszą zmagać się z wieloma trudnościami. Szybki wzrost cen żywności, energii i paliw spowodował, że w budżetach polskich rodzin zaczyna brakować pieniędzy. Wszystko to sprawia, że polskie rodziny muszą wybierać: kupić żywność, leki czy zapłacić rachunki.

Rydzik zaprezentował tablicę z porównaniem cen z maja 2021 i 2022 r. na której pokazał, jak wzrosły ceny podstawowych produktów spożywczych: cukru, chleba, masła, ziemniaków, oleju. Dzisiaj rodzina za 500 zł może kupić dużo mniej niż za tę samą kwotę rok temu.

Wzrost raty kredytów

Kolejną kwestią poruszoną na konferencji prasowej był dramatyczny wzrost kosztów kredytu dla polskich rodzin. – Polskie rodziny zostały oszukane przez PiS. Jeszcze w ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński zapewniał, że inflacja będzie na stabilnym poziomie, że nie będzie wzrostu stóp procentowych, zachęcał, aby kupować mieszkania. Od tamtego czasu 10 krotnie NBP podniósł raty kredytów – mówił Rydzik. Rodziny, które wzięły kredyt w październiku 2019 r. muszą obecnie płacić dwa razy większą ratę! Dla kredytu w wysokości 300 tys. zł rata wzrosła z 1484 do prawie 3000 zł! Dodał, że na wzroście rat kredytów najbardziej skorzystały banki, które zwiększyły swoje zyski o 140%!

Sytuacja Seniorów

Jedną z grup społecznych którą najbardziej dotyka obecna inflacja i drożyna są seniorzy! Średnia emerytura na Podkarpaciu wynosi ok. 2300 zł, najniższa 1338 zł. Przy tegorocznej waloryzacji wynoszącej 7 procent emeryt z Podkarpacia ze średnią emeryturą otrzyma 161 zł, a emeryt z najniższą emeryturą 93 zł! – Co emeryt może zrobić z 93 zł, jeżeli widzimy tak wysoki wzrost inflacji podstawowych produktów? Pierwszą rzeczą z jakiej emeryci zrezygnują będą najprawdopodobniej leki lub odbędzie się to kosztem jakości żywności – zaznaczył wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy.

Brak działań rządu

Mateusz Morawiecki i rząd w żaden sposób nie zabezpieczyli Polskich rodzin przed inflacją! – Premier ani rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zrobił nic, aby zachęcić Polki i Polaków do transferów swoich kredytów na stałe oprocentowanie, które jest znacznie bezpieczniejsze – mówił Rydzik Dodatkowo Premier informował o stabilnej sytuacji, co wywoływało poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe Polska jest jednym z nielicznych krajów, które na tak szeroką skalę stosują kredyty o zmiennym oprocentowaniu, przerzucając całe ryzyko wzrostu stopy na klientów. Rząd powinien dawno temu wprowadzić zapisy zmuszające banki do zmiany kredytów na stałe oprocentowanie.

Niedawno okazało się że Premier Morawiecki kupił obligacje za 4,5 mln zł. Kupił, gdy oprocentowanie było na niskim poziomie w ten sposób zabezpieczając swoje oszczędności wiedząc, że będzie inflacja. Pan Morawiecki nie poinformował jednak Polek i Polaków, aby w ten sam sposób zabezpieczyli swoje oszczędności – dodał Rydzik.

Propozycje Lewicy

Rydzik zaprezentował rozwiązania, które przygotowała Lewica w walce z inflacją: Bezpieczna Rodzina i Bezpieczny Senior. Jest to pakiet rozwiązań, które mogą pomóc Polkom i Polakom poradzić sobie z postępującą drożyzną. Są to m.in.: wzrost płac w budżetówce o 20 procent, dodatkowa waloryzacja emerytur na poziomie 12 procent we wrześniu, leki dla emerytów za 5 złotych oraz niższe raty kredytów hipotecznych. Lewica chce także, aby w wakacje dzieci były zwolnione z opłat za przejazdy komunikacją miejską.

Sytuacja w Autosanie

Rydzik odniósł się także do sytuacji w Autosanie oraz protestów pracowników. Poinformował, o planowanej interwencji posłów Lewicy z Komisji Obrony Narodowej w Polskiej Grupie Zbrojeniowej tak, aby wzrost wydatków na obronność przełożył się także na inwestycje w Sanoku.

notatka prasowa / materiały nadesłane

24-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)