REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Niedźwiedź wchodzi na posesje. Co dalej? (FOTO, ANKIETA)

SANOK / PODKARPACIE. Gmina Sanok alarmuje w sprawie niedźwiedzia, który w ostatnich kilkunastu dniach spaceruje po miejskich ulicach i jak się okazuje również posesjach. Wczoraj zwierzę widziane było w pobliżu ulic Chrobrego i Kasztelańskiej w sanockiej dzielnicy Olchowce.

Uwaga niedźwiedź na posesji! Tym razem widziany po godz. 17:00 w pobliżu ulic Chrobrego i Kasztelańskiej. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, zamykanie bram wjazdowych oraz niepozostawianie otwartych pojemników na śmieci – brzmi komunikat wydany wczoraj przez Gminę Sanok.

Informację w tej sprawie wraz ze zdjęciem przesłała do nas mieszkanka Sanoka.

Jest to niebezpieczne zwierzę, które jak widać nie boi się ludzi. Wczoraj był widziany na posesji mieszkalnej przy ulicy Chrobrego i Kasztelańskiej po godzinie 17. Nie rozumiem, co ma dać odstraszanie, skoro niedźwiedź cały czas wraca, przecież strach wyjść na spacer, na zakupy, czy iść do pracy – pisze w liście do redakcji Czytelniczka eSanok.pl.

Właściwie to strach przebywać nawet na swoim własnym ogródku. Pytam, na co czekają władze? Aż w końcu stanie się tragedia? Aż w końcu wygłodniałe zwierzę zaatakuje człowieka? To jest kpina, a ich odstraszanie nie jest warte niczego! – dodaje Internautka.

Po pojawieniu się niedźwiedzia w Sanoku, komunikat w sprawie zwierzęcia wydało miasto Sanok.

Odłączona od matki młoda niedźwiedzica (o wadze ok 60kg) penetruje siedliska ludzkie na terenie powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego od kilku miesięcy. Jedyną metodą zabezpieczenia ludności jest odstraszanie młodego zwierzęcia, do tej czynności została powołana grupa specjalistów, która działa pod ścisłym nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Monitorowane zwierzę jest zaopatrzone w specjalną obrożę umożliwiającą jego ciągłą lokalizację. Grupa specjalistów ciągle śledzi przemieszczanie się niedźwiedzicy, a w przypadku zbliżania się do terenów mieszkalnych zajmuje się jej odstraszaniem. Czynności te będą kontynuowane do momentu, aż zwierzę wyrobi w sobie naturalny lęk przed człowiekiem.

Chcąc uniknąć spotkania z niedźwiedziem podczas spacerów po lesie, lub po jego obrzeżach warto być słyszalnym, a psy trzymać na smyczy. Nie należy też zostawiać śmieci i resztek pożywienia w pobliżu ludzkich zabudowań, ani w lesie – radzi WWF Polska. Jeśli już spotkamy drapieżnika, należy zachować spokój i powoli się wycofywać.

foto nadesłane

Przypomnijmy, że niedźwiedź został zauważony 6 lipca na Białej Górze (ul. Jodłowa). Z odległości kilkudziesięciu metrów zauważył go jeden z mieszańców. Na miejscu szybko pojawiły się osoby z Fundacji Bieszczadziki, które od 26 czerwca śledzą wędrówkę tego osobnika.

Jak się okazało, to 2-letnia niedźwiedzica, ważąca 60 kg. Została ona odłowiona w Bereźnicy Wyżnej, gdzie zbliżała się do domostw. Po założeniu jej obroży telemetrycznej, w której umieszczony jest nadajnik GPS, została wypuszczona w głębokim lesie w okolicach Maniowa (gmina Komańcza).

Wolontariusze z Fundacji Bieszczadziki śledzili jej wędrówkę. Od wypuszczenia jej w Maniowie do dnia dzisiejszego przeszłą około 200 km. Odwiedzając m.in. Smolnik, Majdan, Terkę, Solinę, Wańkową czy Wujskie. 6 lipca została zauważona w sanockim Skansenie oraz na Białej Górze.

Członkowie fundacji mieli za zadanie spłoszenie zwierzyny. Po kilkudziesięciu minutach akcji udało się skutecznie „odprowadzić” niedźwiedzicę w głąb lasu.

Zwierzę, prawdopodobnie przez matkę, zostało nauczone żerowania w okolicach domów, gdzie choćby drób jest się łatwym łupem, i jak się okazuje jednym z przysmaków tego osobnika.

W kolejnych dniach zwierzę było widziane w innych rejonach miasta i w jego okolicach.

Co Państwa zdaniem powinno się zrobić ze zwierzęciem? Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Niedźwiedź w Skansenie i na Białej Górze! (FOTO)

Gdzie jest „sanocka” niedźwiedzica? „Bezpieczeństwo ludzi najważniejsze”

grafika poglądowa

źródło: Red., Gmina Sanok, Urząd Miasta Sanoka

* artykuł aktualizowany

Co powinno się zrobić z niedźwiedziem spacerującym po Sanoku?


Niedźwiedź powinien zostać odłowiony i przetransportowany w bezpieczne miejsce
Niedźwiedź powinien zostać odstrzelony, ponieważ zagraża bezpieczeństwu ludzi
Należy poczekać aż niedźwiedź samodzielnie opuści miasto
Chodzący po miejskich drogach i posesjach niedźwiedź mi nie przeszkadza
Inne rozwiązanie
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
Niedźwiedź powinien zostać odłowiony i przetransportowany w bezpieczne miejsce (644)
Niedźwiedź powinien zostać odstrzelony, ponieważ zagraża bezpieczeństwu ludzi (229)
Należy poczekać aż niedźwiedź samodzielnie opuści miasto (33)
Chodzący po miejskich drogach i posesjach niedźwiedź mi nie przeszkadza (115)
Inne rozwiązanie (32)
Zagłosuj.
22-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)