REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Tour de Pologne już wkrótce w naszym mieście! Trwają przygotowania

SANOK / PODKARPACIE. To będzie już 79.edycja najważniejszej kolarskiej imprezy w Polsce. Na trasie Tour de Pologne nie zabraknie Podkarpacia. Co więcej, w naszym województwie kolarze spędzą prawie połowę wyścigu. Nas szczególnie będzie interesował etap IV, którego start zaplanowano w Lesku, a finisz w Sanoku.

Województwo Podkarpackie będzie partnerem tegorocznej 79. edycji wyścigu. Podczas specjalnej konferencji podpisana została umowa między samorządem województwa a organizatorem touru.

–  Tour de Pologne to jest kolarska liga mistrzów, najlepsi kolarze ze świata wystartują tutaj w Polsce, od strony sportowej mamy wszystko co byśmy chcieli osiągnąć. W ubiegłym roku, w ciągu siedmiu etapów wyścig wyciągnął na ulice, wzdłuż trasy wyścigu, około trzech milionów ludzi. To było wielkie święto kolarstwa, stad pomysł, żeby tę trasę powtórzyć. Każdy etap jest również pokazywany w telewizji niemal od startu do mety. Czyli mamy 5 godzin transmisji telewizyjnej zrobionej w najlepszy sposób w jaki można bo to produkuje TVP wspólnie z firmą francuską i z Francji ściągamy helikoptery, samoloty i ten obraz trafia do ponad 150 państw na całym świecie. Wszędzie będziemy mogli pochwalić się naszym krajem, pokazać przy okazji sportu, że jesteśmy pięknym krajem. To jest wielkie wyzwanie: finansowe i organizacyjne. Cieszę się, że możemy tu przyjechać i dać kibicom wiele radości – powiedział Czesław Lang, szef wyścigu.

– Podobnie jak w poprzedniej edycji, kolarze będą musieli rywalizować na dość urozmaiconej trasie, na której nie zabraknie krótkich, stromych i decydujących podjazdów. W 2022 roku wyścig rozpocznie się 30 lipca w Kielcach, a zakończy 5 sierpnia w Krakowie. Indywidualna jazda na czas ponownie będzie kluczowym punktem wyścigu. W 2022 roku trasa tego etapu będzie prowadzić mocno pod górę, kolarze będą musieli pokonać przewyższenie 415 metrów – informują organizatorzy imprezy.

Trasa 79. Tour de Pologne UCI WorldTour:

  • Etap 1 – KIELCE – LUBLIN / 220.9 KM
  • Etap 2 – CHEŁM – ZAMOŚĆ / 203.9 KM
  • Etap 3 – KRAŚNIK, POWIAT KRAŚNICKI – PRZEMYŚL / 229.7 KM
  • Etap 4 – LESKO, POWIAT LESKI – SANOK / 176.8 KM
  • Etap 5 – ŁAŃCUT – RZESZÓW / 205 KM
  • Etap 6 – SZAFLARY – BUKOVINA RESORT / 15.4 KM
  • Etap 7 – VALSIR, SKAWINA – KRAKÓW / 175 KM

W naszym regionie kolarski peleton pojawi się 1 sierpnia. Po starcie w Kraśniku (g. 11.00), kilkanaście minut po 12.00 zawodnicy mają pojawić się w Jarocinie w powiecie niżańskim, a pierwsza podkarpacka premia będzie w Leżajsku, kolejna w Jarosławiu, w Solcy i w Kalwarii Pacławskiej oraz w Gruszowej. Meta 3 etapu zaplanowana została w Przemyślu.

Etap 4 – LESKO, POWIAT LESKI – SANOK

Czwarty etap prowadził będzie z Leska do Sanoka, a kolarze będą mieli do pokonania m.in. tzw. małą pętlę bieszczadzką. Będzie to pole dla popisu dla tych, co lubią górskie ściganie. Premie zaplanowano m.in. w Czarnej Górnej, Ustrzykach Dolnych, Arłamowie i Fredropolu oraz w Leszczawie.

archiwum redakcji / materiały organizatora

Etap 5 – ŁAŃCUT – RZESZÓW

Piąty etap rozpocznie się w Łańcucie, a zakończy w Rzeszowie. Choć w linii prostej to raptem kilkanaście kilometrów, wytyczona trasa liczyć będzie 178 km i przebiegać będzie m.in. przez Markową, Dubiecko, Dynów (dwie premie), Błażową, Kielnarową i Tyczyn. Meta tradycyjnie zlokalizowana zostanie na alei Cieplińskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Marszałkowskiego.

Wyścig dookoła Polski swoją historię rozpoczął jeszcze w XX-leciu międzywojennym. I edycja odbyła się w 1928 roku. Po wojnie był imprezą wyłącznie amatorską i przegrywał konkurencję ze sztandarową imprezą komunistycznych władz „Wyścigiem Pokoju”. W tamtych czasach jeszcze jako Wyścig Dookoła Polski wielokrotnie meldował się na terenach obecnego województwa podkarpackiego. W 1993 roku jego organizację przejął Czesław Lang, wybitny polski kolarz, zawodowiec, wicemistrz olimpijski z Moskwy. W krótkim czasie już pod szyldem „Tour de Pologne” sprofesjonalizował wyścig i wprowadził do elity kolarskich imprez w Europie. Do dziś jest jedną z najlepiej zorganizowanych i promowanych wydarzeń sportowych w Polsce.

zdjęcie podglądowe

źródło: UMWP, arch. red./ materiały organizatora


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tour de Pologne: Etap z Leska do Sanoka! (TRASA)

23-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)