REKLAMA
REKLAMA

Ścieżka edukacyjna dostosowana dla osób niepełnosprawnych

KROSNO / PODKARPACIE. W Centrum Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie dobiega końca remont pozwalający udostępnić dla osób niepełnosprawnych ruchowo ścieżkę edukacyjną. Miejsce to już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, dlatego postanowiono udostępnić je w pełni również dla osób, które ze względu na swoje niedyspozycje fizyczne nie mogły wjechać wózkiem inwalidzkim na ścieżkę edukacyjną.

Trasa bowiem na 130 m wiedzie przez zadrzewienia różnych gatunków, co daje możliwość w pełni poczuć, dotknąć i zobaczyć, jak wygląda prawdziwy las. Całe przedsięwzięcie było na bieżąco konsultowane z Katarzyną Jakubowicz dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie, ponieważ szczególnie ważne było, aby nawierzchnia, dotychczas wykonana z grubego klińca była odpowiednia dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

– Wózki inwalidzkie, zarówno typu nowocześniejszego napędzane elektrycznie, jak i te tradycyjne na pewno swobodnie przejadą po tej nawierzchni – ocenia dyrektor Jakubowicz po wejściu na odnowiony fragment ścieżki. – Nie da się, ani nawet nie ma takiej potrzeby, aby tereny inne niż miejskie, miały gładkie chodniki. To byłoby nawet niewłaściwe ze względu na charakter lasu. Osoby niepełnosprawne też powinny poczuć, że w takich miejscach nawierzchnia jest nieco inna i nieco trudniej się na niej porusza, to też jest kształcące – dodaje pani dyrektor.

W ramach dostosowań cała ścieżka została poszerzona i odpowiednio utwardzona oraz wykonano do niej łagodne najazdy i zjazdy. Na ostatnim etapie zaproszono również wychowanków ŚDS w Krośnie wraz z opiekunami, aby przetestowali w praktyce dostępność obiektu. Bez przeszkód udało im się przejechać wózkami całą trasę.

Na wiosnę poza nową nawierzchnią, pojawią się również na ścieżce nowe obiekty edukacyjne dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego ośrodka.

dr Magdalena Misiorowska
koordynator ds.edukacji leśnej społeczeństwa RDLP w Krośnie
Fot. Magdalena Misiorowska

10-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)