REKLAMA
REKLAMA

Sytuacja w górach. Śniegu nadal sporo (FOTO)

– Migawki ze szlaku „Wołosate – Tarnica”. 11 lutego 2022 r. Warunki: odwilż, śnieg na szlaku zsiadły i ubity, raczki i kijki pomagają na stromszych odcinkach. Widoczność powyżej górnej granicy lasu z rodzaju „widać, że nic nie widać”, czyli mleko i najlepiej jest zawrócić. Meteorolodzy obiecują poprawę pogody w weekend  -czytamy na fanpage Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Jak widać za oknem dziś jest o wiele lepiej. Ale uważać należy zawsze!

„W dalszym ciągu utrzymuje się umiarkowane zagrożenie lawinowe na rozległych stromych stokach /w formacjach wklęsłych, lejach, jarach/ w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry utworzyły duże depozyty śniegu przewianego w formie twardych, sprasowanych desek śnieżnych, niejednokrotnie o znacznej grubości. Pokrywa śniegu zbudowana z kilku warstw; na starym, dobrze związanym śniegu pokrytym lodem i lodoszrenią utworzyła się warstwa poślizgowa na której został zgromadzony śnieg przewiany z ostatnich opadów oraz z przetransportowania go pod wpływem wiatrów ze stoków nawietrznych. Chwilowe ocieplenie spowodowało powstanie na całej powierzchni centymetrowej warstwy lodoszreni łamliwej. Warstwa śniegu przewianego waha się między 50 a nawet 100 centymetrów i więcej, przy czym grzbiety w znacznym stopniu są wywiane. Znaczne ilości śniegu zalegają przy górnej granicy lasu. Ze względu na zmienne kierunki wiatrów odłożonych depozytów można się spodziewać na różnych wystawach /należy zwracać uwagę na specyfikę lokalną/ a szczególnie na północnej i północno-wschodniej. Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy /50 – 150 cm/, narastająca wraz ze wzrostem wysokości, dochodząca do 200 cm i jest częściowo stabilizowana przez występującą roślinność.

W dniu dzisiejszym w partiach szczytowych spodziewane są temperatury powietrza w przedziale -4° ÷ -12°C, przy wiejącym umiarkowanym i silnym wietrze północno-zachodnim oraz północnym (ok. 50 km/h) przechodzącym i stopniowo słabnącym pod koniec dnia we wschodni i południowo-wschodni. Wystąpią przelotne, słabe opady śniegu” – informuje Bieszczadzka Grupa GOPR.

foto: Ewa Bujalska / BdPN

12-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)