REKLAMA
REKLAMA

SZPITAL SANOK: Pojawiają się pierwsi obywatele Ukrainy. Wirus odpuszcza

Sejm w ubiegłym tygodniu przegłosował, a w sobotę prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z zapisami ustawy, obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. 

Jeden z punktów ustawy zakłada, że obywatel Ukrainy, legalnie przebywający w Polsce, będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele Polscy.

Czy sanocki szpital jest gotowy na ewentualne przyjęcia uchodźców z Ukrainy?

Grzegorz Panek. Archiwum redakcji

– Każdy szpital, zgodnie z ustawą, jest zobowiązany do przyjmowania obywateli Ukrainy. My również jesteśmy na to przygotowani. Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z umową ma płacić za leczenie uchodźców. W naszej placówce aktualnie opiekujemy się około 10 obywatelami Ukrainy – podkreśla Grzegorz Panek, dyrektor SP ZOZ w Sanoku. – Nie spodziewam się w najbliższym czasdie fali uchodźców potrzebujących naszej pomocy. Choćby z racji tego, że są oni kierowani aktualnie do większych miast.

Co z Covid-19?

Aktualnie w szpitalu sanockim przebywa 30 osób z potwierdzonym zakażaniem koronawirusem.

– Do przyjmowania pacjentów a Covid-19 jest zaadaptowany obecnie oddział zakaźny oraz pulmonologiczny. Na oddziale kardiologii ponadto mamy zabezpieczone 4 łóżka dla przypadków „ostrych”. Mogę jednak zapewnić, że funkcjonujemy praktyczni bez zakłóceń  – przekazuje dyrektor szpitala.

Dodaje, że w porównaniu do innych przychodni zdrowia, sanocka cały czas przyjmowała pacjentów. Nie skupiając się tylko na teleporadach.

Grafika poglądowa


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PRZEJŚCIA GRANICZNE. Wprowadzono ruch pieszy. Bez kwarantanny i negatywnych testów
PODKARPACIE. 77 młodych patriotów rozpoczęło szkolenie w WOT (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

14-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)