REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie z Ukrainy w sanockich szkołach. Co z egzaminami?

SANOK / POWIAT SANOCKI. Wojna w Ukrainie trwa. Od rozpoczęcia wojny do Polski przyjechało blisko 2,5 mln osób, które uciekły ze swojego kraju przed rosyjskim agresorem. Ukraińsko-polską granicę przekraczają głównie matki z dziećmi, które kontynuują naukę w polskich szkołach. Jak wygląda sytuacja w sanockich placówkach oświaty?

Agnieszka Kornecka-Mitadis / arch. prywatne

W sanockich szkołach uczy się 113 uczniów (zgodnie z danymi z 31 marca br.). Do szkół podstawowych uczęszcza 102 osoby, natomiast w szkołach średnich uczy się 11 uczniów. Obecnie w szkołach podstawowych miasta Sanoka nie funkcjonuje żaden oddział przygotowawczy dla uczniów pochodzenia ukraińskiego.

Jak zaznacza Agnieszka Kornecka – Mitadis, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Sanoku, w przypadku kiedy nastąpi zwiększona liczba wniosków, przyjęcie dla szkół uczniów nieposługujących się językiem polskim, będzie rozważana możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych.

Aktualnie w szkołach podstawowych nie było potrzeby zatrudniania dodatkowych osób posługujących się językiem ukraińskim tzw. pomocy nauczyciela. W zasobach kadrowych szkół pracuje 21 osób posługujących się językiem rosyjskim lub ukraińskim, którzy na bieżąco służą pomocą i wsparciem – dodaje Irena Penar naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Sanoka.

Irena Penar / archiwum redakacji

Każdy nowy uczeń z chwilą przyjęcia do szkoły otrzymał dodatkowo 2 godziny w tygodniu na naukę j. polskiego, natomiast uczeń z klasy 8 otrzymał również 3 godziny na wyrównanie braków edukacyjnych z innych przedmiotów. Uczniowie z Ukrainy mogą korzystać ze wsparcia nauczycieli specjalistów takich jak: pedagog, psycholog, logopeda zatrudnionych w prowadzonych szkołach. Uczniowie z Ukrainy przyjmowani są w sanockich szkołach przez uczniów i nauczycieli bardzo serdecznie, każdy uczeń wyposażony zostaje w plecak wraz z niezbędnymi przyborami szkolnymi, zeszyty oraz materiały edukacyjne. W pomoc dla dzieci uchodźców angażują się również pracownicy szkoły oraz rodzice. Po złożeniu wniosku w MOPS o przyznanie posiłku w szkole każdy uczeń z Ukrainy ma zapewnione bezpłatne obiady – dodaje Irena Penar.

Ósma klasa szkoły podstawowej

Już w maju uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu zwieńczającego dotychczasowe lata nauki i umożliwiającego dalszą edukację w wybranych szkołach średnich. Jak podaje Gazeta Wyborcza, obecnie w Polsce wśród ósmoklasistów jest prawie 6 000 Ukraińców.

Do klasy 8 w sanockich szkołach uczęszcza 1 uczeń z Ukrainy – przekazuje nam Irena Penar

Jak będzie wyglądać egzamin ósmoklasisty dla obywateli Ukrainy ?

Rodzicie lub opiekunowie dzieci, obywateli Ukrainy, którzy po 24 dniu lutego opuścili swój kraj, muszą złożyć dyrektorowi szkoły, nie później niż do 11 kwietnia 2022 r., pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń – obywatel Ukrainy przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Jeśli uczniowie, którzy przyjechali po 15 kwietnia, będą chcieli przystąpić do egzaminu, konieczne jest zgłoszenie tego faktu najpóźniej 22 kwietnia br.

– Ostateczny termin zgłoszenia ucznia do egzaminu ósmoklasisty upływa 22.04.2022 r.- kwituje naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Turystyki.

Zadania mają być takie same dla wszystkich, jednak polecenia i instrukcje zostaną przetłumaczone na język ukraiński. Uczniowie z Ukrainy w arkuszu z języka polskiego będą musieli udzielać odpowiedzi w języku polskim, natomiast jeśli chodzi o język nowożytny, uczniowie będą mogli udzielać odpowiedzi w wybranym języku nowożytnym lub w języku ukraińskim, w zależności od zadania.

Zgodnie z obowiązującym prawem uczeń, który nie przystąpi do egzaminu ósmoklasisty, zobligowany jest powtarzać klasę.

Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, wystarczy do niego podejść, aby ukończyć szkołę podstawową, jednak im gorsze wyniki odnotuje uczeń na testach, tym trudniej będzie mu dostać się do wymarzonej szkoły średniej.

Klasy maturalne

Jeśli chodzi o szkoły średnie, sytuacja jest podobna. W sanockich szkołach ponadpodstawowych do III klasy uczęszcza jedna osoba. 

Jak będzie wyglądać egzamin maturalny dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną?

Termin złożenia pisemnej deklaracji do przystąpienia do matury minął 31 marca. W przypadku, gdy uczniowie zostali przyjęci do ostatniej klasy po 5 kwietnia 2022 roku, mogą przystąpić do matur pod warunkiem złożenia deklaracji najpóźniej 11 kwietnia, po tej dacie uchodźcy z Ukrainy będą musieli uzyskać zgodę dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Podobnie jak egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny będzie zawierał instrukcję oraz polecenia do zadań w języku ukraińskim. W arkuszu z matematyki uczniowie uciekający przed wojną będą mogli napisać odpowiedzi w języku ojczystym. Jednak sytuacja jest odmiana w arkuszu z języka polskiego odpowiedzi i wypracowania będą musiały być napisane w języku polskim. Same zadania podczas matury z języka obcego będą w wybranym przez maturzystę języku, podobnie zresztą jak zapisywane przez ucznia odpowiedzi.

Grafika podglądowa

źródło: Red., gov.pl, interia.pl

06-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)