REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej zadebiutowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ZDJĘCIA)

POWIAT SANOCKI. W listopadzie 2020 roku grupa pięciu uczennic z klasy VII Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej  podjęła wyzwanie projektu „Astro Pi – Mission Zero” organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Fundację Raspberry Pi. Projekt ten oferował uczestnikom w wieku do 14 roku życia możliwość uruchomienia napisanego przez nich prostego kodu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W ramach projektu powstał program do wyświetlenia wiadomości i odczytu czynników środowiskowych (wilgotności) na komputerze Astro Pi, znajdującym się na pokładzie ISS – efekt widzieli astronauci wykonujący swoje codzienne zadania.

W obecnym roku szkolnym ta sama grupa  (teraz już jako TeamG5) podjęła się nieporównanie trudniejszego wyzwania, przystępując do projektu naukowego Misja SpaceLab. Uczennice musiały samodzielnie opracować założenia eksperymentu, który można będzie zrealizować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziewczynki rywalizowały z zespołami uczniowskimi z grupy wiekowej do 19 lat, pochodzącymi z krajów należących do ESA (oraz z Kanady).

Założenia eksperymentu zostały ocenione przez ekspertów i uzyskały ich akceptację, w związku z czym zespół przeszedł do fazy II – pisania programu realizującego zaplanowany eksperyment. Program został  przesłany do organizatorów projektu, przetestowany na Ziemi i zakwalifikowany do fazy III. Przesłano go na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie w ostatnim tygodniu maja został uruchomiony i działał przez trzy godziny, realizując opracowany przez zespół projektowy eksperyment.

Uzyskane w wyniku działania programu dane trafiły na Ziemię i zostały przekazane  grupie projektowej. Dziewczynkom pozostało je przeanalizować i przygotować raport końcowy.

Warto wspomnieć, że w roku 2021/2022 swoich sił w projekcie „Misja Zero” spróbowało sześcioro tegorocznych siódmoklasistów. Być może w kolejnym roku pójdą w ślady starszych koleżanek i również spróbują swoich sił w „Misji Spacelab”.

– Projekty edukacyjne (Misja Zero) i naukowe (Misja Spacelab) okazały się doskonałym sposobem na zainteresowanie młodych ludzi programowaniem i nowymi technologiami w trudnych czasach pandemii i nauczania zdalnego – mówi Maciej Szadkowski, nauczyciel informatyki w SP w Tyrawie Wołoskiej. – Uczennice w pierwszym roku, w ramach „Misji Zero” nie tylko musiały poznać podstawy programowania w języku Python, ale także „zaprzyjaźnić” się z zupełnie dla nich nową koncepcją komputerów jednoukładowych i sposobami dołączania do nich różnego rodzaju czujników. Doświadczenie i wiedza, którą zdobyły bardzo się przydały w projekcie naukowym „Misja Spacelab”. O ich sukcesie zadecydował jednak głównie pomysł na eksperyment. Każda kolejna faza projektu, do której się kwalifikowały, dawała im większą pewność siebie i poczucie, że sukces – możliwość przeprowadzenia eksperymentu w Kosmosie – jest w ich zasięgu. Być może to, co osiągnęły będzie dla nich bodźcem do kontynuowania przygody z programowaniem.

– W naszej szkole mamy wspaniałe i uzdolnione dzieci, a projekt w którym brały udział robi ogromne wrażenie – dodaje Mariusz Duszczyński, przewodniczący Rady Gminy Tyrawa Wołoska. – Napawa nas dumą, że to właśnie uczniowie z naszej szkoły są w tym projekcie jednymi z najlepszych na świecie. Gratuluję też panu Maciejowi Szadkowskiemu tego sukcesu, który pokazuje nam, że to tylko od nas samych zależy, jak wiele możemy osiągnąć, a dzięki pracy zespołowej, sięgać nawet gwiazd.

7 czerwca w Szkole Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej odbyło się spotkanie z samorządowcami i przedstawicielami Rady Rodziców, podczas którego podsumowano udział uczniów w projekcie.

 – Mam ogromny zaszczyt przedstawić wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, pana Macieja Szadkowskiego, prekursora cyfryzacji naszego regionu. Jako informatyk był twórcą pierwszych pracowni komputerowych w wielu szkołach, a także w urzędach i instytucjach. Za profesjonalną  pracę został uhonorowany najwyższym odznaczeniem w dziedzinie edukacji –Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Obecnie jego udziałem jest praca nad projektem naukowym „Kosmiczne Laboratorium – Życie w Kosmosie” – tymi słowami przedstawiła koordynatora projektu Alicja Jach, dyrektor szkoły.

Po prezentacji osiągnięć uczniów dyrektor Alicja Jach wręczyła uczestnikom projektu dyplomy za udział w pracy grupy projektowej „TeamG5” i zakwalifikowanie się do finału projektu naukowego „Mission Spacelab – Life in Space”.

Podziękowania otrzymali również starosta Stanisław Chęć, wicestarosta Janusz Cecuła oraz radny Stanisław Lewicki za realizację inwestycji w Tyrawie Wołoskiej obok szkoły (budowa przejścia dla pieszych i chodników), która w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

10-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)