REKLAMA
REKLAMA

W Krośnie wyłączają oświetlenie uliczne. Jak będzie w Sanoku? (ANKIETA)

SANOK / KROSNO / PODKARPACIE. Szerokim echem, również w mediach ogólnopolskich, odbiła się decyzja władz Krosna o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach 0:00-4:00. Nie wszyscy mieszkańcy są z tej decyzji zadowoleni, ale jak informuje Miasto Szkła, ze względu na ogromne podwyżki cen energii „miasto jest zmuszone do ograniczenia zakresu i czasu działania oświetlenia”. Jakie działania zostaną podjęte w Sanoku? Wydaje się, że decyzje magistratu zapadną w najbliższych dniach. Wprowadzenie korekt w działaniu systemu zapowiedział burmistrz Tomasz Matuszewski.

Od 11 września oświetlenie uliczne w Krośnie jest wyłączane od północy do 4 rano. Decyzję w tej sprawie wydał urząd miasta ze względu na ogromne podwyżki cen energii.

W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, miasto zmuszone jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od najbliższej niedzieli (11.09) oświetlenie w całym mieście zostanie wyłączane w godzinach od północy do godz. 4:00 rano – przeczytali mieszkańcy Krosna w komunikacie wydanym przez magistrat.

Miasto Krosno, dla potrzeb obiektów miejskich i oświetlenia ulicznego kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. W zakończonym kolejnym postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą cenę zaproponował dotychczasowy sprzedawca energii. Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh wobec dotychczasowej kwoty 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost cen, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie.

Rozumiemy, że te ograniczenia najbardziej dotkną osoby przemieszczające się w godzinach nocnych, zwłaszcza pracujące w nietypowych godzinach. Mamy jednak nadzieję, że wprowadzone – przykładem innych miast – ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców. Przepraszamy za niedogodności z tym związane – informuje miasto Krosno. – Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, o planowanych wyłączeniach zostały poinformowane również służby czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców: policja i straż pożarna.

foto: Krosno Miasto Szkła – Fb

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach, podobnych decyzji można spodziewać się w Sanoku.

Kilka dni temu, burmistrz Tomasz Matuszewski przedstawił w mediach społecznościowych wyliczenia obrazujące skalę podwyżek cen energii, z którymi będzie musiał zmierzyć się magistrat oraz jednostki podlegające miastu.

Wartość przetargu z 2021 roku przy wolumenie ok. 80 000 MWh wyniosła ok. 28,2 mln zł (netto), a wartość obecnego przetargu przy wolumenie ok. 54 000 MWh, czyli mniejszym, wynosi blisko 102 mln zł (netto). Wzrost kosztów energii jest olbrzymi, ale jednak członkowie Grupy Zakupowej podjęli decyzję o zakontraktowaniu energii po cenach, jakie zaoferowano w postępowaniu przetargowym, ponieważ ryzyko ich dalszego wzrostu jest bardzo duże. Na Towarowej Giełdzie Energii wahania cen energii elektrycznej są ogromne. W ostatnich dniach ceny energii elektrycznej z dostawą na rok 2023 sięgały niemal 2600 zł/MWh. Mamy zabezpieczoną energię dla całej Grupy Zakupowej na rok 2023, ale jest to bardzo droga energia – informuje burmistrz Matuszewski.

Z tego powodu w urzędzie miasta trwają przygotowania do wprowadzenia planu oszczędnościowego.

Miasto koncentruje się aktualnie na działaniach, które dotyczą opłat za energię elektryczną w urzędzie miasta i podległych miastu jednostkach, aby zminimalizować wydatki w planowanym na przyszły rok budżecie. W najbliższym czasie wdrożymy szczegółowe wytyczne w sprawie możliwych działań oszczędnościowych w jednostkach organizacyjnych miasta na zużyciu energii elektrycznej. Wszyscy musimy się przygotować na spory wzrost cen w obszarze energetyki – zaznacza Tomasz Matuszewski.

Niewykluczone zatem, że Sanok pójdzie za przykładem ościennych miast i również w grodzie Grzegorza oświetlenie uliczne zgaśnie przynajmniej na kilka godzin nocnych. Włodarze miast i miasteczek głowią się zapewne również nad kwestią wszelkich iluminacji świątecznych, które tradycyjnie instalowano w grudniu. O ewentualnych decyzjach w zakresie oszczędzania na zużyciu energii będziemy informować na bieżąco.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy w Sanoku powinno się oszczędzać poprzez wyłączenie oświetlenia ulicznego w nocy? Zapraszamy do zagłosowania w naszej ANKIECIE.

grafika poglądowa

źródło: Red., Krosno Miasto Szkła – Fb, Tomasz Matuszewski, oficjalny profil burmistrza Sanoka – Fb

Czy w Sanoku powinno się oszczędzać poprzez wyłączenie oświetlenia ulicznego w nocy?


TAK
NIE
NIE WIEM
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK (284)
NIE (129)
NIE WIEM (21)
Zagłosuj.
21-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)