REKLAMA
REKLAMA

Wymienniki CWU – to warto wiedzieć

Wymiennik ciepła sjest bardzo ważnym elementem instalacji ciepłej wody użytkowej. Dlatego dobór wymiennika musi być przemyślany. Ma duży wpływ na działanie instalacji, a co za tym idzie na komfort korzystania z wody czy podczas kąpieli, czy mycia naczyń.

Działanie wymiennika CWU

Wymiennik CWU jest elementem, który przesyła ciepło między wodą kotłową a znajdującą się w instalacji wodą użytkową. W zależności od konstrukcji cały proces może wyglądać nieco inaczej, ale zasada ogólna działania pozostaje taka sama. CWU i wodę kotłową oddziela wyłącznie cienka ścianka wykonana z metalu dobrze przewodzącego ciepło, a cały wymiennik zamknięty zostaje w termicznej obudowie, tak by ciepło wody użytkowej nie uciekało do otoczenia.

Warianty wymienników CWU

Wymienniki zostały stworzone, tak by dostosować się do różnych zasobników, dzięki czemu szybciej i ekonomicznej podgrzeją wodę do potrzebnej temperatury.

Wymiennik CWU z wężownicą – jest to najprostsza konstrukcja wymiennika. Funkcję elementu grzejnego pełni wężownica, która jest wypełniona wodą instalacyjną i mająca skomplikowany kształt, tak by, jak najszybciej ogrzała wodę.

Wymiennik CWU z dwoma wężownicami – sposób, który często jest stosowany w większych zbiornikach, dzięki zastosowaniu dwóch wężowników, woda nagrzeje się znacznie szybciej.

Wymiennik CWU do pompy ciepła — najczęściej jest to wymiennik z wężownicą, ale z innym podłączeniem. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ma współpracować pompa ciepła z kotłem podstawowym.

Wymiennik CWU z grzałką – rozwiązanie to ma dodatkowo grzałkę, co skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę. Co więcej, grzałka może pracować w każdym momencie i automatycznie się wyłączyć przy osiągnięciu określonej temperatury.

Pojemność zbiornika CWU

Wymiennik ma za zadanie ogrzać konkretną ilość wody, dlatego należy zastanowić się, jaka pojemność zbiornika CWU jest nam potrzebna.

Wymiennik CWU 100L – odpowiednie rozwiązanie dla niewielkich i oszczędnych domów oraz 3-osobowych rodzin, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na wodę.

Wymiennik CWU 200L – sprawdzi się dla 5-osobowej rodziny i sporego domu, w którym będzie znajdować się wanna. Z tego zbiornika można bez problemu zasilić kilka punktów poboru wody.

Wymiennik CWU 500L – jest to bardzo duża pojemność. Sprawdzi się przy dużych domach i willach, a czasem w niewielkich zakładach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej, takich jak niewielkie szkoły i przedszkola.

Wymienniki ciepła CWU HydroTermo – pod tym linkiem znajdziecie wymienniki CWU wielu producentów. Aktualnie największe firmy produkujące to Kaspel, Galmet, BIOWAR i Hexonic, jednocześnie stawiają na jakość i wysoko cenią one swój sprzęt. Dlatego, jeśli chcemy poszukać tańszego rozwiązania, musimy dokładnie sprawdzić jakość wymiennika danego producenta. Szczególnie że remont tych urządzeń jest bardzo problematyczni i kosztowny. Sama nieszczelność może sprawić, że nasza kotłownia zacznie pływać, co odbije się na dodatkowych kosztach między innymi remontu pomieszczenia.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

02-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook