REKLAMA
REKLAMA

Zlikwidowano nielegalną krajalnię tytoniu. Zatrzymano 2 osoby (VIDEO, FOTO)

Zlikwidowano nielegalną krajalnię tytoniu. Zatrzymano 2 osoby (VIDEO, FOTO)

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu i KAS w Katowicach w wyniku czynności na terenie woj. lubuskiego zatrzymali transport przewożonego suszu tytoniowego oraz zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Przemyśla wspólnie z funkcjonariuszami KAS (IAS Katowice) prowadzili działania związane z nielegalną produkcją wyrobów akcyzowych na terytorium Polski. Zebrane materiały wskazywały, że do przestępczego procederu może dochodzić na prywatnej posesji zlokalizowanych w powiecie nowosolskim (woj. lubuskie). W namierzonej krajalni funkcjonariusze zabezpieczyli transport suszu tytoniowego oraz tytoń do palenia wraz z linią technologiczną do przetwarzania suszu.

W hali magazynowej oraz samochodzie ciężarowym mundurowi Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz śląskiej KAS zabezpieczyli łącznie blisko 7,9 tony suszu tytoniowego oraz 726 kg tytoniu do palenia. Łączna wartość zabezpieczonych wyrobów to prawie 600 tys. złotych, na zabezpieczonym towarze ciążą należności podatkowe w wysokości prawie 4,2 mln złotych.

Do magazynów śląskiej KAS trafił ujawniony nielegalny tytoń, susz tytoniowy oraz maszyna do cięcia tytoniu. Na miejscu zdarzenia zatrzymano dwóch mężczyzn, mieszkańców woj. lubuskiego, którzy usłyszeli zarzuty prokuratorskie.

Wobec zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policyjnego. Dalsze czynności w tych sprawach poprowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Postępowanie pozwoli ustalić pozostałych organizatorów i czas trwania nielegalnego procederu oraz straty Skarbu Państwa.

Wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych to nie tylko straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Kupując towar z nielegalnego źródła nigdy nie mamy pewności, jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla zdrowia. W nielegalnych fabrykach wykorzystuje się często zanieczyszczone i spleśniałe liście tytoniu, co znacznie zwiększa ryzyko związane z paleniem tytoniu.

BiOSG


ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

Nie żyje 64-latek przygnieciony przez ciągnik rolniczy (ZDJĘCIE)

foto: archiwum Policji


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

30-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)