REKLAMA
REKLAMA

Marsze i uchwały w obronie św. Jana Pawła II. Co zrobi Sanok?

SANOK / POLSKA. Na 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, planowany jest I Marsz Papieski. Ma się on odbyć w Warszawie, choć organizacja podobnych wydarzeń zapowiadana jest również w innych miastach. Nie brakuje pomysłów dotyczących przyjmowania uchwał przez samorządy. Wszystko w obronie dobrego imienia Papieża Polaka po druzgocącym dla wielu katolików reportażu wyemitowanym w TVN24.

Nie milkną echa emisji reportażu telewizji TVN24 dotyczącego pedofilii w Kościele. Przekaz materiału prowadzi do wniosku, że św. Jan Paweł II miał w mniejszym lub większym stopniu tuszować tego typu przestępstwa wśród duchownych w latach 1964-1978. Najpierw podczas sprawowania posługi jako arcybiskup, później w ramach obowiązków kardynała archidiecezji krakowskiej. 

U wielu katolików, przekaz ten wzbudził ogromne emocje.

Reportaż został wnikliwie przeanalizowany, a politycy, głosząc skrajne opinie, dolali oliwy do ognia, wzmacniając podział Polaków.

Społeczne reakcje na publikację również zaliczyć trzeba do skrajnych. Z jednej strony, są grupy obywateli, które najchętniej wymazałyby postać papieża z kart historii. Z drugiej, ruszyła lawina inicjatyw związanych z obroną dobrego imienia kardynała Karola Wojtyły i papieża św. Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II

Jedną z pierwszych ogłoszonych akcji jest I Marsz Papieski, który ma się odbyć w 18. rocznicę śmierci papieża, a więc 2 kwietnia w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami wyruszy on o godz. 11.00 spod Krzyża Papieskiego na Placu Józefa Piłsudskiego i przejdzie pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej. O godzinie 12:30 ma się tam odbyć uroczysta msza święta. Organizacja podobnych wydarzeń planowana jest w wielu innych polskich miastach. Nie tylko 2 kwietnia, ale choćby tak jak w Nowym Targu, już w najbliższą sobotę 18 marca. Swój pogląd na medialne doniesienia zamanifestują górale, z którymi papieża łączyły wyjątkowe relacje.

Marsz nie jest odpowiedzią na nagonkę – zaznaczyła w wywiadzie dla serwisu niezależna.pl Barbara Konarska, jedna z organizatorek marszu w Warszawie.

Organizację marszów w polskich miastach zapowiada Solidarna Polska.

Janusz Kowalski. Foto: Twitter

– Spotkajmy się 2 kwietnia na marszach, wiecach, modlitwie, aby oddać hołd wielkiemu Polakowi, świętemu Janowi Pawłowi II, który jest dzisiaj atakowany. Niech ten dzień zjednoczy wszystkich Polaków – nawołuje Janusz Kowalski, poseł SP i Zjednoczonej Prawicy.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono wizerunek papieża Jana Pawła II. Foto: Twitter / prezydentpl

Padają również pomysły podejmowania przez samorządy uchwał w obronie papieża.

Violetta Porowska. Foto: Twitter

Obrona dobrego imienia Jana Pawła II jest naszym obowiązkiem. Dlatego proponuję opolskim samorządom, podjęcie uchwały wzorem Sejmu w obronie dobre imienia JPII. Niech moja inicjatywa będzie sumptem do dania świadectwa prawdzie, stanięcia w obronie wartości – powiedziała na konferencji prasowej Violetta Porowska, posłanka PiS.

Siły jednoczą samorządy z terenu Podhala. Jak podaje Niedziela.pl, w Zakopanem spotkają się przedstawiciele małopolskich samorządów, szkół i stowarzyszeń, którym św. Jan Paweł II jest szczególnie bliski i których jest patronem.

Głos zabiorą reprezentanci Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, Powiatu Tatrzańskiego oraz Województwa Małopolskiego, a także Związku Podhalan (Zarządu Głównego oraz Oddziału Zakopane) – czytamy w serwisie.

Jak informowaliśmy wcześniej, szybką reakcję podjął również Sejm RP. Już w ubiegły czwartek po południu, posłowie przyjęli uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

W treści czytamy między innymi:

„Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce”.

Za uchwałą głosowało 271 posłów, przeciw 43, a wstrzymało się 4 posłów. 142 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Co zrobi Sanok, mieszkańcy oraz samorządowcy? Przekonamy się niebawem. O jakichkolwiek inicjatywach, jeśli zostaną podjęte, będziemy informować na bieżąco.

Wkrótce na naszym portalu komentarze parlamentarzystów z Podkarpacia oraz miejskich i powiatowych radnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Łapy precz od Jana Pawła II”. Mocny przekaz kibiców! (FOTO)

foto: Twitter

14-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Musicie sobie odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie2023-03-14 14:20:11
0 0
Chcecie wolności czy totalitaryzmu. Jeśli totalitaryzmu to wprowadzajcie uchwały chroniące JPII ale ............... nie dziwcie się później że będą też (już powstają !) ustawy zabraniające krytykować covid-a, żydów, sodomitów, jedynie słuszną linię partii itd. Tak, dziś już się wsadza do więzienia za to że ktoś skrytykuje żyda, skrytykuje sodomitów, a w USA i Kanadzie już wielokrotnie wsadzono do pierdla osoby które się TYLKO MODLĄ pod klinikami dzieciobójczymi, nic nie robą tylko się modlą ! Tak to jest wasz socjalistyczny wymarzony świat ciemny narodzie. Dalej wybieraj PiS czy inne PO to niedługo tego gorzko pożałujesz ale będzie za późno.
Odpowiedz
PiS perfidnie wykorzystuje JP II i wyciera sobie PiS-owskie mordy świętym JPII Cóż za zakłamanie !!!2023-03-14 14:50:24
0 0
PiS to takie "biblijne wilki" w owczych skórach bronią papieża. (oczywiście nie wszyscy) . Dopiero co głosowali aby w Polsce była tz. kompromis aborcyjny
Odpowiedz
poseł Porowska Violetta za zabijaniem dzieci 2023-03-14 16:51:51
1 1
głosowała przeciw projektowi „Aborcja to zabójstwo” a chwilę później się przykleja do papieża Jana Pawła II , który był przeciwnikiem aborcji . H I P O K R Y Z J A
Odpowiedz
Jeszcze będzie normalnie 2023-03-14 20:41:21
0 0
Jeszcze 10 lat. Nikt nie żyje wiecznie. Fanatycy wymrą. Reszta odejdzie kiedy sama będzie musiała płacić. A Ci którzy zostaną będą marginesem. Jeszcze będzie normalnie
Odpowiedz
21 wiek ludzie lataja na Marsa a tu taka ciemnota2023-03-15 01:05:18
1 0
Prawda jest bolesna ale prawdziwa . Zmierzch kosciola juz nadszedl
Odpowiedz
nic nie zrozumiałeś2023-03-15 01:47:47
1 0
Tu w ogóle nie chodzi o kościół tylko o totalną cenzurę, inwigilację i zamordyzm.
123 rządzisz ty2023-03-15 09:58:34
0 0
instytucja Kościoła Katolickiego przesiąkła masonerią, paczamamaizmem i innymi niekatolickimi rzeczami jak Katole od katolik ale.
Tak masz rację2023-03-15 12:36:01
0 0
Ale to KK to mały pikuś w porównaniu z tym co sobie sami jako społeczeństwo szykujemy. Sami się prosimy o pełen totalitaryzm akceptując cenzurę, pozwalając na odbieranie swobód obywatelskich i co najwazniejsze próbę likwidacji pieniądza papierowego. Apeluję to was czereśniaki miast i wsi. NIE UŻYWAJCIE KART PŁATNICZYCH ! TYLKO GOTÓWA !
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)