REKLAMA
REKLAMA

NOWOSIELCE. MIESZKAŃCY: Bezpieczeństwo zagrożone! Walka o „sensowną” trasę obwodnicy (VIDEO)

NOWOSIELCE. MIESZKAŃCY: Bezpieczeństwo zagrożone! Walka o „sensowną” trasę obwodnicy (VIDEO)

NOWOSIELCE / GMINA ZARSZYN. Mieszkańcy Nowosielec oraz Pisarowiec walczą o przedłużenie planowanej do budowy obwodnicy Miejsca Piastowego. Mowa o 22-kilometrowym odcinku łączącym Miejsce Piastowe z Rymanowem, Beskiem i Zarszynem, który ma się kończyć pomiędzy zabudowaniami w Nowosielcach. Zdaniem mieszkańców, zaproponowany przebieg nowej drogi wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo niespełna 3 tysięcy osób. Wspierani przez samorządowców i polityków postulują o zracjonalizowanie projektu i wydłużenie obwodnicy, aby wzmożony ruch omijał ich domy.

grafika poglądowa

Oficjalne informacje o obwodnicy:

Planowana długość obwodnicy Miejsca Piastowego to ponad 22 km. Jak pisze o niej GDDKiA, pozwoli ona na usprawnienie ruchu tranzytowego, gdyż istniejąca DK28 stanowi jedną z dróg krajowych prowadzących transport z kierunku zachodniego (od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok) w stronę wschodnią, tj. do przejścia granicznego w Medyce.

Realizacja obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn, a to zapewni odciążenie miejscowości z ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni transport samochodów osobowych na kierunku Jasło – Sanok, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców wymienionych miejscowości – pisali w komunikacie prasowym przedstawiciele GDDKiA Oddział w Rzeszowie.

Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – opracowanie dokumentacji STEŚ-R (podpisanie umowy: 26 kwietnia 2021 r., wartość: 10 688 700 zł, wykonawca: konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy), termin realizacji: II kwartał 2023 r.).

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

foto (2): poglądowe, archiwum GDDKiA Oddział w Rzeszowie

Obwodnice w przygotowaniu

W cyklu realizacji inwestycji drogowej najwięcej czasu pochłania nie sama budowa, ale proces prac przygotowawczych. I właśnie na etapie przygotowania jest osiem nowych inwestycji drogowych, które powstaną w woj. podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W grupie tej znalazła się obwodnica Miejsca Piastowego.

Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – opracowanie dokumentacji STEŚ-R (podpisanie umowy: 26 kwietnia 2021 r., wartość: 10 688 700 zł, wykonawca: konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy), termin realizacji: II kwartał 2023 r.).

Po opracowaniu Studium korytarzowego, do dalszych prac projektowych zarekomendowano cztery warianty przebiegu przyszłej obwodnicy. Aktualnie wykonawca m.in. prowadzi inwentaryzację przyrodniczą i projektuje jezdnie dodatkowe komunikujące nieruchomości zlokalizowane po obu stronach obwodnicy. Lokalizowane są zbiorniki retencyjne dla odprowadzania wód opadowych i roztopowych oraz uszczegóławiane są rozwiązania projektowe obiektów inżynierskich. W zakresie rozpoznania gruntu przeprowadzono badania geofizyczne dla każdego z wariantów. Ponadto wykonywane są odwierty badawcze na potrzeby opracowania dokumentacji hydrogeologicznej oraz Studium geologiczno-inżynierskiego.

Po zakończeniu tego etapu prac projektowych, zostanie wskazany wariant, dla którego wystąpimy z wnioskiem o wydanie DŚU. Wariant ten zostanie wybrany na podstawie wyników analizy wielokryterialnej, uwzględniającej kryteria społeczne, środowiskowe, ekonomiczne i techniczne. Po uzyskaniu DŚU, w sposób ostateczny zostanie określony przebieg przyszłej obwodnicy Miejsca Piastowego.

źródło tekstu: Red., GDDKiA, materiały nadesłane

25-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Do eSanok.pl : ile ma kosztować w Sanoku most do Sosenek2023-03-26 00:09:21
0 1
Czy nie lepiej kasę z mostu do Sosenek przeznaczyć na budowę obwodnicy Miejsca Piastowego dochodzącej do obwodnicy Sanoka ? Przecież to jakieś szaleństwo nie dołączyć tej obwodnicy do Sanoka ?
Odpowiedz
Nie, nie lepiej2023-03-27 13:02:10
0 0
To nie jest tak że sobie ktoś wybiera gdzie pieniądze mają iść. Droga jest z programu rządowego 100 obwodnic a most z programu mosty dla regionów. To całkiem inna pula pieniędzy i inny program. Co ty chłopie... Takie chłopskie rozumowanie bez znajomości tematu.
Racja niech eSanok zapyta posłów w sprawie obwodnicy Miejsca Piastowego 2023-03-26 06:55:49
0 0
Dlaczego posłowie PiS Kuchcinski i Babiniec którzy decydują o tyłu ważnych sprawach dla Polski nie zdecydują aby wydłużyć tą obwodnicę do Obwodnicy Sanoka
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)