REKLAMA
REKLAMA

Nowy typ drogi. Sprawdziłby się w Sanoku? (ZDJĘCIA)

W Niepołomicach powstała pierwsza w Polsce droga typu 2-1. Na trakt składa się jeden centralny pas ruchu dla samochodów i pasy boczne dla pieszych i rowerzystów.

Droga typu 2-1 to rozwiązanie stworzone w celu zmniejszenia i uspokojenia ruchu samochodowego. Tego rodzaju drogi tworzone są w miejscach, w których obowiązuje ograniczenie prędkości do maksymalnie 50 km/h.

– Po wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej, wyznaczyliśmy po obu stronach wąskie pasy ruchu dla pieszych i rowerzystów, które zostały pomalowane na kolor czerwony. Pośrodku zostawiliśmy jeden szeroki pas dla pojazdów silnikowych. W przypadku nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu, oba pojazdy wjeżdżają na część pasa dla pieszych oraz rowerzystów po swojej stronie (ustępując im pierwszeństwa) i wymijają się w ten sposób. System ten stosowany jest najczęściej w Danii, Norwegii czy Szwecji – informuje Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice

Jezdnia swoją szerokością odpowiada wprawdzie dwóm pasom ruchu, ale znajduje się na niej jeden, centralny pas ruchu dla pojazdów silnikowych. Po bokach wyznacza się pasy ruchu dla rowerzystów i pieszych. Właśnie taka droga powstała w ramach programu pilotażowego na ulicy Sportowej w Niepołomicach.

Jeżeli ten typ drogi stanie się powszechnie stosowanych  potrzebne będą zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym.

Czy podobne rozwiązanie sprawdziłoby się w Sanoku? Zachęcamy do dyskusji.

Zdjęcia: Roman Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, fb

08-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

xxx2023-11-08 15:44:28
2 0
Kompletnie bez sensu. Na wioskach nie ma takiego ruchu żeby trzeba było wyznaczać specjalne pasy dla rowerów/pieszych. A jeśli jest ruch to lepszą i bezpieczniejszą opcją jest budowa chodnika/ścieżki rowerowej. Ot nowinka, która żadnego pożytku nie ma. Takie malowane pasy na jezdni tylko w miastach i miejscach gdzie nie ma możliwości budowy chodnika (na załączonym obrazku miejsca od groma)
Odpowiedz
jeszcze tego brakowało2023-11-08 16:40:11
2 0
już bardziej się nie dało uprzykrzyć życia kierowcom?
Odpowiedz
tak jak w Warszawie ogranicza się jazdę samochodem 2023-11-08 16:43:17
2 0
w tych drogach chodzi o to aby utrudnić jazdę autem i aby ludzie jeździli rowerami lub komunikacją miejską w imię obłędnej doktryny
Odpowiedz
To jakaś patologia2023-11-08 19:01:52
2 0
Polska nie Włochy. Tu rowerów się używa max 3 miesiące w roku i to przez jakiś promil kierujących! Nie dość że taka droga to kretynizm to w małych miasteczkach jak Sanok trzeba ZLIKWIDOWAĆ nawet ścieżki dla rowerów! Po co one są. Żeby można było mandaty wlepiać? Wystarczy zmienić jeden przepis żeby problemy (sztucznie stworzone) rozwiązać. Wystarczy przywrócić możliwość jazdy rowerem po chodniku, to wszystko!
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)