REKLAMA
REKLAMA

Pierwsze bojowe strzelanie kandydatów WOT (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze szkolenia podstawowego zaliczali pierwsze strzelanie, podczas gdy szkoleni w ramach szkolenia uzupełniającego poddani zostali ocenie umiejętności w ramach tzw. „pętli taktycznej”. Od 11 sierpnia kandydaci ćwiczyli na obiektach szkoleniowych w Nowej Sarzynie pod okiem kadry instruktorskiej.

W czwartek 17 sierpnia ponad 40 żołnierzy szkolenia podstawowego wykonało pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT. Zajęcia odbyły się na strzelnicy w Głogowcu. Pierwsze strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który w ubiegły piątek przekroczył bramy koszar Podkarpackiej Brygady OT. Większość z nich nie miała wcześniej możliwości poczuć zapachu prochu czy siły odrzutu karabinka po wykonanym strzale. Ich pierwsze bojowe zajęcia obserwował płk Michał Małyska – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który po szkoleniu powiedział:

Każda podejmowana w tym trudnym czasie decyzja o założeniu wojskowego munduru, jest wyrazem wielkiej miłości do Ojczyzny i wysokiej dojrzałości obywatelskiej. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej zawsze jest otwarta na ochotników prezentujących taką postaw.

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki: ratownictwa, podstaw topografii oraz szkolenia strzeleckiego i musztry.

Żołnierze powracający do służby przechodzą szkolenie skrócone, tzw. „ósemkę”. 18 sierpnia kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpili do egzaminu końcowego, który został przeprowadzony w formie tzw. „pętli taktycznej”. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu poddał ocenie swoje umiejętności z zakresu m.in. taktyki, topografii, ratownictwa, budowy i m.in. eksploatacji karabinka GROT. O wysokim poziomie wracających do służby kursantów świadczy fakt, że wszyscy podchodzący do egzaminu zdołali go zaliczyć.

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się w 26 sierpnia w Nowej Sarzynie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu, zasilając szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są wsparciem wojsk operacyjnych.

***

Zainteresowani kandydaci do wstąpienia w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do rekruterów https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Kolejne szkolenie rozpoczyna się 9 września 2023 r. Pracuj, studiuj, ucz się i zdobywaj doświadczenie wojskowe w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT.

***

 

Tekst: Ppor. Magdalena Mac
Rzecznik Prasowy 3 PBOT
Zdjęcia:3 PBOT

22-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)