REKLAMA
REKLAMA

POBIEDNO: Podsumowanie projektu „Mały eko-matematyk” (ZDJĘCIA)

POBIEDNO / PODKARPACIE. Od kwietnia do końca czerwca br. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie realizował projekt „Mały eko-matematyk”, dofinansowany z Fundacji mBanku. Celem projektu było rozbudzanie ciekawości matematyczno-ekologicznej u uczniów oraz kształtowanie postaw sprzyjających środowisku i jego ochronie.

W ramach projektu każdy uczestnik otrzymał od mFundacji poradnik ,,Matematyka na zielono”. Projekt realizowany był m.in. w formie zajęć pozalekcyjnych z matematyki dla uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej. Poprzez zabawę, doświadczenia i obserwacje uczniowie przekonali się, że tak naprawdę matematyka jest wszędzie, dzięki niej można też zrozumieć ekologię, a także zmienić swoje nawyki. Poznali również, jak przy pomocy matematyki zbadać zjawiska dotyczące ekologii. W czasie zajęć uczniowie wykonywali różne eksperymenty, dzięki którym poznawali np. właściwości wody i powietrza. Szukali odpowiedzi na różne pytania, np. ,,Ile wody przecieka nam przez palce?” czy też ,,Ile wody jest w kropelce wody?”. Zajęcia pozalekcyjne odbywały się również z wykorzystaniem zakupionej w ramach projektu ścianki edukacyjnej z liczydłem i tablicą „Mały matematyk”.

W ramach działań projektowych został przeprowadzony konkurs plastyczny ,,EKOLOGICZNY PARKIETAŻ MATEMATYCZNY”.

Celem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, promującej ekologiczny styl życia, który dotyczy problemów związanych z ochroną środowiska. Przesłanie plakatów, które wykonali uczestnicy konkursu, wskazywało na proekologiczne postawy i zachowania, które pomogą stać się bardziej przyjaznym dla środowiska. Poprzez udział w konkursie uczniowie z większym zaangażowaniem poznali zagadnienia dotyczące ochrony przyrody. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1 – 8 Szkół Podstawowych  z terenu powiatu sanockiego.

Wyniki konkursu były następujące:

Kategoria klas 1-3 SP: 1 miejsce: Wiktor Konik (SP w Pobiednie), 2 miejsce: Dominik Obuch (SP w Pobiednie), 3 miejsce: Zuzanna Klepczyk (SP w Pobiednie).

Kategoria klas 4-8: 1 miejsce: Zuzanna Pałys (SP w Niebieszczanach), Wiktoria Knapik (SP w Rzepedzi), 2 miejsce: Adrian Kamyk (SP w Niebieszczanach), Krzysztof Kalisz (SP w Rzepedzi), 3 miejsce: Lena Krasulak (SP w Rzepedzi), Anna Żytka (SP w Pobiednie). Nagrody ufundowała Fundacja mBanku.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w prelekcjach na temat ochrony środowiska. Spotkania poprowadzili zaproszenie goście: Pani Zofia Zarzyka z Referatu Inwestycji, Planowania Przestrzennego, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska Gminy Bukowsko oraz Pani Agata Oskarbska – specjalista ds. administracji, kontroli i BHP Firmy TRANSSPRZĘT. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko naturalne, jak prawidłowo segregować śmieci w szkole i w domu. Dzieci rozmawiały o akcjach ekologicznych „Dzień Ziemi” i „Sprzątanie świata”.

Dzięki udziałowi w projekcie ,,Mały eko-matematyk” uczniowie mieli okazję rozwijać swoją naturalną ciekawość, wyciągać wnioski i doskonalić umiejętności matematyczne. Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Katarzyna Wojtuszewska-Cap
Koordynator projektu

04-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)