REKLAMA
REKLAMA

Podmaka nasyp kolejowy i droga! Rozwiązań problemu brak! (ZDJĘCIA)

Podmaka nasyp kolejowy i droga! Rozwiązań problemu brak! (ZDJĘCIA)

ZAŁUŻ / PODKARPACIE. Wyremontowanie drogi powiatowej w Załużu i wykopanie na nowo rowów melioracyjnych, tylko na chwilę odsunęły problem gromadzonej się wody w samych rowach, ale także na terenie położonym pomiędzy jezdnią, a nasypem kolejowym.

– Podmaka zarówno droga powiatowa, jak i nasyp kolejowy – alarmują mieszkańcy.

Problem znany nie od dziś. Trudno jednak znaleźć osobę czy instytucję, która potrafiłaby rozwiązać tę sytuację.

Zapytanie w tej sprawie wystosowaliśmy do zarządcy, Starostwa Powiatowego w Sanoku oraz Biura Rady Powiatu Sanockiego, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Ministerstwa Infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych oraz do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

– W odpowiedzi na przesłane zapytanie prasowe w sprawie niedrożności cieków/rowów przy drodze powiatowej nr 2227R relacji Lesko – Załuż, informuję, że na opisywanych przez Pana działkach nie występują wody powierzchniowe płynące – wyjaśnia Katarzyna Tokarz, p.o Kierownika Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej

– Zgodnie z zapisami ustawy Prawo wodne, obowiązek utrzymania urządzeń wodnych należy do właściciela gruntów i obejmuje on eksploatację, konserwację oraz remonty, w celu zachowania ich prawidłowego funkcjonowania, natomiast PGW WP wykonuje jedynie prawa właścicielskie w stosunku do śródlądowych wód płynących – dodaje K. Tokarz.

Nasza rozmówczyni uzupełnia ponadto, że zg0dnie zapisami ustawy Prawo budowlane, to na właścicielu obiektu budowlanego (w tym przypadku drogi) ciąży odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu i utrzymania go w należytym stanie technicznym. Mając na uwadze powyższe, a przede wszystkim fakt, że ww. działki nie stanowią wód płynących, brak podstaw prawnych do  wykonywania prac przez PGW WP we wskazanej lokalizacji.

– Przyczyną powstającego rozlewiska jest brak możliwości pod drogą odpływu wód opadowych. Sytuację poprawiłoby z pewnością wybudowanie przepustu przez zarządcę drogi. Obiekt mógłby wówczas odprowadzać wodę na lewą stronę drogi, a następnie istniejącym przepustem kolejowym – informuje Dorota Szalacha, z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komisja wyjazdowa

– W odpowiedzi na sygnał od redakcji eSanok.pl, działając w porozumieniu z przewodniczącym Rady Powiatu Sanockiego oraz starostą sanockim, zaproponowałem jak najszybsze zorganizowanie wyjazdowego posiedzenia komisji, aby na miejscu w obecności osób zainteresowanych, firm i instytucji, znaleźć konkretny sposób rozwiązania tego problemu – podkreśla Jerzy Zuba, przewodniczący Komisji Transportu, Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska działającej przy Radzie Powiatu Sanockiego.

 

Grafika poglądowa

DO SPRAWY POWRÓCIMY!

20-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Mellechowicz2023-04-21 13:14:11
0 0
Witam pana radnego Biskupa Damiana ;) , pan radny kiedyś był obrażony za.....modlitwę w intencji poprawy wzroku jego ,a konkretnie w temacie że widzi źdźbło w oku innego ,a belki to u siebie już nie ;) pan prosił o przykład gdzie widzi te belki ? :):):) Belek może nie widzi ,ale dalej ma problemy ze wzrokiem :) Przykład? proszę ; pan radny widzi 15 melonów dotacji na inwestycje w gminie Solina , podziwia ,tak podziwia wójta , że gmina ma gospodarza ,tak wychwala na fejsie , panie radny ,a 21 milionów dla Sanoka to nie widzi pan??? że będą ( są) w Sanoku pieniądze na największą inwestycję tego typu od 40 lat? nie widzi pan ?,ani się pan nie "zająknął" ,widać że modlitwy nie pomogły więc ponawiam prośbę i intencję . Swoja drogą pan mieniący się miłośnikiem swojej małej ojczyzny ,zatroskanym obywatelem ,spacerującym nocami (i w dzień) po Sanoku ( i cmentarzach ) jest pan piewcą piękna naszego miasta etc etc etc to powinien pan żeś piać z zachwytu po takiej wiadomości ,ale tak nie jest, bo jest ....złość, złośliwość i pycha. Smutne to panie radny powiatowy ,panie asystencie i członku Solidarnej Polski etc etc etc ......
Odpowiedz
60....;)2023-04-21 14:31:21
0 0
Panie Jerzy , a nie wystarczy tylko korek wyciągnąć i woda zniknie? Troszkę inwencji panie ;)
Odpowiedz
ORMO -czuwa2023-04-22 11:06:06
0 0
Faktycznie jest problem, powinna się zebrać jakaś egzekutywa i go rozwiązać , tak było za komuny i było fajnie .
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)