REKLAMA
REKLAMA

Podsumowanie projektu „Śladami prof. Wacława Felczaka” w Zespole Szkół w Pobiednie

POBIEDNO / PODKARPACIE. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie zakończył realizację projektu „Śladami prof. Wacława Felczaka”. Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

W Dniu Pamięci o prof. Wacławie Felczaku w Jego 30 rocznicę śmierci w Zespole Szkół w Pobiednie miała miejsce uroczystość poświęcona podsumowaniu projektu „Śladami prof. Wacława Felczaka”. Wacław Felczak to wybitny historyk, znawca dziejów Europy Środkowej, w czasie II wojny światowej współorganizator cywilnej łączności między okupowanym Krajem a władzami na uchodźstwie przez Węgry. W 1945 roku był ostatnim emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego do Londynu, odbywał misje kurierskie do 1948 r. Po zwolnieniu z komunistycznego więzienia podjął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim, był znakomitym wykładowcą i wychowawcą młodzieży. W latach osiemdziesiątych inspirował opozycję węgierską. Jego życie i działalność pozostają symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej.

Z radością przypominamy, że Dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w 2023 roku już po raz trzeci przyznał wsparcie Zespołowi Szkół w Pobiednie na realizację kolejnego projektu. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy podjąć wiele działań projektowych, które wpłynęły na rozwój naszej szkoły. Najważniejsze z nich to:

  • Przeprowadzenie Powiatowego Konkursu Wiedzy o prof. Wacławie Felczaku;
  • Działalność Koła Przyjaciół Węgier;
  • Rajd pieszy i rowerowy im. prof. Wacława Felczaka w Jego 107 rocznicę urodzin;
  • Wycieczka autokarowa do Krakowa i Zakopanego. Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci profesora Wacława Felczaka, która znajduje się w  Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Gołębiej  w Krakowie. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem na grobie prof. Wacława Felczaka;
  • Przeprowadzenie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Emisariusz Wacław Felczak” dla uczniów szkół podstawowych;
  • Przeprowadzenie „Gminnego Konkursu Tanecznego im. prof. Wacława Felczaka” dla dzieci przedszkolnych.

W Dniu pamięci o prof. Wacławie Felczaku nastąpiło podsumowanie Gminnego Konkursu Tanecznego dla dzieci przedszkolnych. W konkursie wzięło udział 7 zespołów tanecznych, a wyniki przedstawiają się następująco:

  • 1 miejsce – III grupa z Pobiedna i Grupa Niebieska z Bukowska;
  • 2 miejsce – Grupa Żółta z Bukowska i Grupa II z Pobiedna;
  • 3 miejsce – Grupa Pomarańczowa z Bukowska, Grupa I z Pobiedna oraz Dzieci z Przedszkola w Nowotańcu.

Nie zabrakło też Czardasza, węgierskiego utworu, który powstał na Węgrzech i został spopularyzowany przez zespoły muzyki romskiej. Mogliśmy go wysłuchać w interpretacji naszego ucznia Jakuba Pyrcaka.

Na zakończenie krótkiego podsumowania dokonał Wójt Gminy Bukowsko Pan Marek Bańkowski, który podkreślił, że to był cenny projekt i życzył naszej placówce dalszej współpracy z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

Podjęte przedsięwzięcia zainteresowały i upowszechniły informacje o życiu i działaniach prof. Wacława Felczaka, przybliżyły jego postawę wobec wartości oraz zapoznały z zasługami w kształtowanie polsko-węgierskiej przyjaźni. Zadania publiczne były współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

Głównym efektem działań projektowych jest przybliżenie uczniom, rodzicom, społeczności lokalnej życia i działalności wybitnych Węgrów oraz bezpośrednie poznawanie historii, kultury, współpracy Polski i Węgier.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka.

Katarzyna Wojtuszewska-Cap
dyrektor Zespołu Szkół w Pobiednie

materiały nadesłane

27-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)