REKLAMA
REKLAMA

Pomnik poświęcony mieszkańcom zamordowanym przez hitlerowców. Zakończono pierwszy etap (FOTO)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Zakończył się pierwszy etap budowy pomnika poświęconego mieszkańcom wsi Pakoszówka, którzy podczas II wojny światowej zostali zamordowani przez hitlerowców. Nowe miejsce upamiętnienia zastąpiło dotychczasowy obelisk wybudowany w Pakoszówce na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia z inicjatywy mieszkańców sołectwa.

Pomnik upamiętnia tragiczne wydarzenia, które rozegrały się 20 marca 1944 roku, we wsi Falejówka. Za udział w ruchu oporu Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zamordowani zostali tam mieszkańcy wsi Pakoszówka. Tej bezwzględnej, zbrodniczej egzekucji dokonali hitlerowcy. Było to jedno z wielu tragicznych wydarzeń w dziejach ziemi sanockiej, a pamięć o nim na trwałe wrosła w lokalną społeczność.

W kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia na pomniku pojawią się tablice i napisy upamiętniające mieszkańców wsi, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, a teren wokół pomnika zostanie zagospodarowany podkreślając charakter miejsca.

Budowa pomnika została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 125 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 244 300,00 zł.

Projekt pn.: „Bohaterom niezłomnym – budowa pomnika ofiar totalitaryzmu hitlerowskiego w Pakoszówce”, jest realizowany we współpracy z Uczelnią Państwową im Jana Grodka w Sanoku, Szkołą Podstawową w Pakoszówce, Ochotniczą Strażą Pożarną z Pakoszówki, Kołem Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki oraz Wolontariuszami blisko spokrewnionymi z ofiarami, które upamiętnia wspomniany pomnik.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

UG Sanok

30-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook