REKLAMA
REKLAMA

Pożar traw w Niebieszczanach

NIEBIESZCZANY. W środowe popołudnie, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebieszczanach zostali zadysponowani do płonących traw i krzewów w trudno dostępnym terenie w okolicy miejscowości Niebieszczany. Zdarzenie miało miejsce 22 mara br. ok. godz. 17.40.

To już kolejny raz kiedy strażacy podejmują interwencję związaną z pożarem traw. W ostatnim czasie płonęły trzy hektary pola w pobliżu obwodnicy Sanoka przy ul. Zielnej oraz ul. Konopnickiej. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie tylko w marcu odnotowała ponad 300 tego typu zdarzeń. Ogień pochłonął blisko 73 hektary łąk, pól i nieużytków. Jedna osoba została ranna i z oparzeniami trafiła do szpitala.

Straż Pożarna przestrzega przed wypalaniem traw i suchych pozostałościach roślinnych po okresie zimowym. W świadomości wielu ludzi istnieje mit, że wypalanie traw i słomy użyźnia glebę i jest rodzajem nawożenia. Niestety takie pożary są bardzo szkodliwe. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Poprzez wypalanie niszczone jest środowisko naturalne człowieka oraz wzrasta zagrożenie pożarowe.

Najczęstszymi przyczynami powstawania tego typu pożarów są:

  • umyślne podpalenia,
  • wiosenne wypalanie suchej roślinności,
  • nieostrożność i bezmyślność, np. wyrzucanie niedopałków papierosów.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

Sprawcom pożarów traw zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara aresztu lub grzywny.

 

źródło: OSP Niebieszczany, KW PSP Rzeszów
fot. D. Pałys / OSP Niebieszczany

24-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)