REKLAMA
REKLAMA

Rusza tegoroczny sezon GSMP! (VIDEO)

Aż 15 bolidów klasyfikowanych w Kategorii 2 (pojazdy z nadwoziem otwartym) będą mogli obejrzeć kibice podczas rozpoczynającego się w piątek jubileuszowego, 20-tego ORLEN Wyścigu Górskiego Prządki. Do odbywających się na terenie Galerii Handlowej VIVO! w Krośnie Odbioru Administracyjnego i Badania Kontrolnego pojazdów powinno zgłosić się aż 85 kierowców, w tym 22 mistrzów i wicemistrzów Polski w wyścigach górskich w sezonie 2022. W FIA EHC klasyfikowanych będzie 37 zawodników.

Pierwszy samochodowy wyścig górski na trasie Korczyna – Czarnorzeki rozegrano w 2004 r. Na starcie pojawiło się wtedy 44 zawodników, wśród nich m.in. startujący także w tym roku Sebastian Fołta (wówczas Peugeot 205, w tym sezonie bolid Lola T 96/50) Roman Baran (Peugeot 205, obecnie Mitsubishi Lancer), Szymon Piękoś (Ford Fiesta, obecnie Mitsubishi Lancer) czy Janusz Jania (Alfa Romeo 156, obecnie Honda Integra). W obu rundach GSMP zwyciężył wtedy Jarosław Hebzda, jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO 7.

Tegoroczny wyścig, będący m.in. pierwsza Rundą Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich I FIA IHC) , 1 i 2 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP), GSMP Hist., rundami FIA CEZ (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej) i FIA CEZ Hist. czy Mistrzostw Słowacji, zgromadzi zawodników z Polski, Chorwacji, Czech, Francji, Słowacji, Szwajcarii i Włoch. Do rozgrywanej w górach rundy wyścigów torowych Maluch Trophy zgłosiło się 9 kierowców. Do zawodów zgłosiła się jedna kobieta – Anna Ambruz ze Słowacji, startująca bolidem Tatuus PY012.

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki. Zawody odbywają się na drodze wojewódzkiej 991, która będzie zamknięta na odcinku Korczyna – Węglówka w sobotę 6.05 i niedzielę 7.05 w godzinach 7:00 – 20:00.

Proponowane objazdy:

1. Objazd z Krosna w kierunku Rzeszowa

Początek objazdu w Krośnie – skrzyżowanie ul. Korczyńskiej z ul. Stapińskiego. dalej:

– ul. Stapińskiego, Wisze i Żeromskiego,

– droga powiatowa nr 1967R do Krościenka Wyżnego

– droga powiatowa nr 1973R do Iskrzyni do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

– droga krajowa nr 19 do Rzeszowa

dla ruchu lokalnego dopuszcza się objazd z Korczyny drogą powiatową nr 1965R

lub 1966R przez Kombornię do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

2. Objazd z Lutczy w kierunku Krosna

Początek objazdu w miejscowości Lutcza – skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 989
z drogą wojewódzką nr 991.

dalej:

– droga wojewódzką nr 989 przez Żyznów i Godową do Obwodnicy Strzyżowa,

– droga wojewódzką nr 988 (Obwodnicą Strzyżowa) ze Strzyżowa do Twierdzy, przez Wiśniową i Frysztak

– drogą wojewódzka nr 990 z Twierdzy przez Wojaszówkę do Krosna

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki.

W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.

Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych.

20. ORLEN Wyścig Górski Prządki odbywa się pod Patronatem Honorowym p. Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Piotra Przytockiego – Prezydenta Miasta Krosna i Jana Zycha – Wójta Gminy Korczyna.

źródło: GSMPMateriały archiwalne. Bieszczadzki Wyścig Górski

05-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)