REKLAMA
REKLAMA

SANOCZANIE o nowym zakładzie karnym. SONDA eSanok.pl! (VIDEO)

SANOCZANIE o nowym zakładzie karnym. SONDA eSanok.pl! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Wracamy do cyklicznego publikowania ulicznych sond video, w których sanoczanie wypowiadają się o aktualnych, ważnych sprawach. Mieszkańców pytaliśmy o zdanie na temat dwóch inwestycji, które już wkrótce będą realizowane na terenie miasta, czyli o budowę nowego mostu na Sanie oraz o budowę zakładu karnego przy ul. Stróżowskiej. Dzisiaj publikujemy sondę dotyczącą nowego zakładu karnego.

grafika poglądowa, wizualizacja: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

Przypomnijmy.

Na początku lipca na terenach, na których niebawem rozpocznie się budowa zakładu, zorganizowano konferencję prasową, podczas której podpisano umowę na realizację inwestycji.

Wzięli w niej udział: Michał Woś – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gen. insp. Jacek Kitliński – Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP, płk Krzysztof Kulczycki – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Krystian Woś – Prezes firmy TEXOM.

Konferencja prasowa – 5.07.2023

Materiał video

Budowa Zakładu Karnego w Sanoku

  1. Nazwa zadania: „Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji”.
  2. Inwestor: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie.
  3. Lata realizacji: 2022-2024.
  4. Lokalizacja inwestycji: Sanok ul. Stróżowska, woj. Podkarpackie.
  5. Finansowanie: w ramach ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022 – 2025” o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025”. W ramach realizacji określonego w art. 9 pkt 4 cytowanej ustawy przedsięwzięcia nr 4 pn. „Pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych Służby Więziennej”.
  6. Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji obejmuje:
    1) etap I – budynek pawilonu zakwaterowania osadzonych i budynek widzeniowy.
  7. Starosta Powiatu Sanockiego wydał dnia 9.08.2019 r. decyzję pozwolenia na budowę Zakładu Karnego w Sanoku.

Ostatecznie, przynajmniej na ten moment, w Sanoku powstanie mniejszy obiekt niż pierwotnie zakładano. Na początku mówiono o placówce dla około 1000 osadzonych i między innymi halach produkcyjnych. Jak pamiętamy, pierwsze plany zostały jednak oprotestowane przez mieszkańców. Jak podaje gospodarkapodkarpacka.pl, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej postanowił więc okroić pierwotne plany, choć nie rezygnuje z powrotu do nich. Stąd m.in. właśnie ów I etap inwestycji.

Dziś wiemy, że obiekt, który zostanie wybudowany w pierwszym etapie, będzie mógł pomieścić około 260 więźniów. Powstanie pawilon mieszkalny i budynek widzeń oraz place rekreacyjne, a także zewnętrzne i wewnętrzne drogi, parkingi i spacerniaki, do tego infrastruktura techniczna. Prace mają zostać zakończone w 2024 roku.

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięty został przetarg na pierwszą część wyposażenia nowego zakładu karnego w Sanoku. Stanęło na kwocie ponad 800 tys. złotych, a realizatorem zadania będzie Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia.

wizualizacje (3) związane z budową zakładu karnego w Sanoku / Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, materiały poglądowe


Nowy zakład karny w Sanoku. Rozwój i nowe miejsca pracy. Prezentacja


Charakterystyka budowy Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji:

Realizacja inwestycji wpisuje się w działania Służby Więziennej polegające na pozyskiwaniu dodatkowych miejsc zakwaterowania osadzonych w jednostkach penitencjarnych, poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy.  

Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom i stosowaniu nowoczesnych i ekologicznych technologii, zapewniono bardziej ekonomiczne funkcjonowanie przyszłej jednostki.

Przyjęte rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane, w związku z czym inwestycję można uznać za nieuciążliwą dla środowiska.

W budynkach zostaną zastosowane rozwiązania mające zapewnić warunki niezbędne do korzystania dla osób niepełnosprawnych:  

– wejścia do budynku znajdować się będą na jednym poziomie;

– wszystkie kondygnacje w budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Pawilon zaprojektowano w prostokątnym układzie, zwartej formie, z trzema kondygnacjami nadziemnymi, jedną kondygnacją podziemną i poddaszem nieużytkowym z dachem czterospadowym. Zlokalizowany jest w centralnej części terenu inwestycji. Wyposażony będzie w instalację wykorzystującą wody opadowe z dachów budynków. Tak zwana woda szara wykorzystywana będzie do spłukiwania toalet.

Jako rozwiązanie systemowe w celu poprawy efektywność energetycznej budowanych pawilonów w każdym z nich zaprojektowano instalację fotowoltaiczną.

źródło: Red., materiały nadesłane (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie)

01-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)