REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Decyzja zapadła. Wiadomo co z rzeźbami (VIDEO, FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Dobiega końca saga usunięcia rzeźb w dzielnicy Wójtostwo w Sanoku. Zarząd Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej wniosek, który wpłynął do spółdzielni, rozpatrzył negatywnie.

Na zdjęciu Bogdan Florek, prezes Zarządu Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

– Zarząd SSM w dniu 29 września br. podjął decyzję o rozpatrzeniu petycji w sprawie usunięcia rzeźb. Stanowisko zarządu jest negatywne dla wnioskodawców. Decyzja została podjęta w oparciu o opinię prawną rozstrzygającą, że rzeźby objęte są ochroną praw autorskich i innymi prawami pokrewnymi (majątkowymi), jak również wyrażonymi opiniami członków spółdzielni i mieszkańców Sanoka, którzy w ankietach internetowych, pismach i mailach wysłanych na adres SSM wyrazili sprzeciw usunięcia rzeźb i postawieniu figurek Maryjnych. Jest to ponad 2,5 tys. głosów sprzeciwu. W piśmie wysłanym na adres Wnioskodawcy zarząd stwierdził ponadto, że z uwagi na bliskość innych miejsc kultu religijnego, lokalizacja w tym miejscu figur Maryjnych, naruszała by powagę SAKRUM, miejsca do modlitwy, gdyż jest ono bardzo hałaśliwe ze względu na plac zabaw dla dzieci, hałas uliczny i tzw. przestrzeń publiczną. Tym samym uważam sprawę, która wywołała tyle emocji społecznych za ostatecznie zakończoną – przekazuje Bogdan Florek, prezes Zarządu Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Wnioskodawcy postulowani o usuniecie dwóch rzeźb i zastąpienie ich figurami Maryjnymi. Pomysł od początku wzbudził spore kontrowersje i sprzeciw społeczny.

Więcej w naszych archiwalnych materiałach.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PREZES SSM: Decyzja w przyszłym tygodniu. Wydaje się być formalnością (VIDEO)

SONDA: „Nie takiego chcieliśmy rozgłosu”! (ANKIETA, VIDEO)

MIESZKAŃCY: „Figurki Matki Bożej wynagrodzą cierpienia moralne” (PEŁNA TREŚĆ PETYCJI)

 

SANOK: „Rzeźby przeszkadzają tym moherowym. Normalnym nie” (SONDA, VIDEO)

03-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Pierwsze KOŚ wyciąga sprawę rzeźb na Wójtostwie2023-10-03 15:02:04
0 0
Teraz Ktoś wyciąga sprawę rzeźby na fontannie. Czy to nie dziwne że emocje i uwaga Sanoczan mają się skupiać na takich pierdułach
Odpowiedz
Sanoczanie mają decydować czy będzie wymiana wody w sadzawce ?:) a może zmieniona rzeźba2023-10-03 15:05:56
0 0
Dlaczego nikt nie pyta Sanoczan o sprawy które mają znaczenie np. czy zadłużać miasto czy wygaszać światło, czy budować więzienie itd
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)