REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Spektakl „Dziewczynka z zapałkami” w Sanockim Domu Kultury

SANOK. Sanocka Fara wraz ze Stowarzyszeniem „Rozpaleni Duchem” przygotowuje przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”, które zostanie wystawione na deskach Sanockiego Domu Kultury już w najbliższy weekend (28-29 stycznia br.). Oba występy zaplanowano na godz. 17.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

(Nie)zwykli aktorzy, nietuzinkowa oprawa muzyczna, niebanalna charakteryzacja – w tych krótkich słowach organizatorzy zapowiadają przedstawienie w którym wystąpią: dzieci, młodzież oraz dorośli z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

Scenariusz do przedstawienia pt. „Dziewczynka z zapałkami” powstał w 2020 roku, na podstawie znanej baśni Hansa Christiana Andersena o tym samym tytule, na potrzeby działalności parafialnej grupy Ruchu Apostolstwa Młodzieży w Rokietnicy.

Twórcą przedstawienia był ks. Dominik Długosz, który tak wspomina ten czas: „Szukałem nowego pomysłu na przedstawienie związane z Bożym Narodzenie, a niekoniecznie z jasełkami. Chciałem pokazać ludziom coś więcej niż tradycyjne sceny biblijne związane z Bożym Narodzeniem. Pragnąłem tak przedstawić czas narodzin Jezusa, żeby nie powiedzieć o Nim ani słowa, ale równocześnie dać takie przesłanie, w którym widzowie odnajdą Go sami. Łączącą paralelą stało się odrzucenie Jezusa i pozycja odrzucenia Dziewczynki z zapałkami. Była tak, jak Jezus wzgardzona, poniżona, odepchnięta, a w konsekwencji pozbawiona tego, co było dla niej najważniejsze czyli życia. Napisanie scenariusza nie było łatwe, gdyż bajka miała zaledwie kilka stron, a młodzieży w grupie parafialnej było bardzo dużo. Dlatego podczas pisania postanowiłem, że wymyślę różne postacie, które mogła spotkać dziewczynka i sytuacje, które mogły się dziać podczas sprzedawania zapałek. Całe przedstawienie ubogaciły postacie fantastyczne, scenografia, stroje, rekwizyty, muzyka i śpiew.”

źródło: red., rozpaleniduchem.pl

23-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Miætek2023-01-23 20:03:57
0 0
Mam tylko nadzieję że to nie będzie wersja rodem z Netflixa czyli np dziewczynka będzie murzynką :D
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)