REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi oddali hołd bohaterom II wojny światowej (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. 1 września 2023 r. żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich uczcili 84. rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę.

Podczas tegorocznych uroczystości pod Kościołem Garnizonowym w Rzeszowie żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT wraz z pozostałym służbami mundurowymi w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddali hołd bohaterom oraz ofiarom tamtego tragicznego dnia.

1 września 1939 r. we wczesnych godzinach rannych, bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę na całej długości granicy między obydwoma państwami. Symbolicznym początkiem II Wojny Światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał odezwę, w której po oświadczeniu o niesprowokowanej agresji Niemiec przeciwko Polsce wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju.

Żołnierze polscy, mimo ogromnej przewagi agresora, od początku stawiali bohaterski opór, za co po dziś dzień każdego 1 września oddawany jest im hołd w całej Polsce.

Mimo, iż od wybuchu tej najstraszniejszej w dziejach ludzkości wojny minęły 84 lata i mogłoby się wydawać, że nauczyliśmy się jak potworne cierpienie niesie ze sobą taki totalny konflikt zbrojny, to dziś ponownie, tuż za naszą wschodnią granicą obserwujemy jego kolejne wcielenie. Nieuzasadniona napaść armii rosyjskiej na Ukrainę, sposób prowadzenia działań, a przede wszystkim ostrzały obiektów cywilnych, potworne zbrodnie na niewinnej ludności oraz wywózki w głąb Rosji ukraińskich obywateli pokazują nam jak ważne dla zachowania wolności jest silne państwo z silną armią. Przykład skazywanej na szybką klęskę Ukrainy dobitnie nam to pokazuje.

W 1939 roku społeczeństwo polskie masowo odpowiedziało na zagrożenie ze strony hitlerowskich Niemiec. Dziś sytuacja nie jest na razie tak groźna, ale należy być czujnym. Każdy z nas, na miarę swoich możliwości powinien być przygotowany do obrony Ojczyzny. Takie zaangażowanie można realizować choćby przez wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej i łączyć swoją pasję oraz umiejętności z pracą na rzecz lokalnej społeczności. Każdy obywatel, który zechce kontynuować polskie tradycje patriotyczne z pewnością znajdzie tu swoje miejsce.

tekst: ppor. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

zdjęcia: 3 PBOT

źródło: materiały nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ogromna nagroda za pomoc w odnalezieniu psa! Flamcia poszukiwana w całej Polsce (ZDJĘCIA)

foto: nadesłane


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

04-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)