REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli cykl szkoleń (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Wraz z początkiem 2023 roku żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli cykl szkoleń. Podczas systematycznych ćwiczeń podtrzymywane i utrwalane są nawyki do realizacji zadań bojowych wśród żołnierzy. Terytorialność jest wpisana w DNA żołnierzy WOT, wszystkie szkolenia rotacyjne odbywają się w SRO (Stałych Rejonach Odpowiedzialności), gdzie na co dzień stacjonują podkarpaccy terytorialsi.

W miniony weekend podkarpaccy terytorialsi rozpoczęli pierwsze w 2023 roku szkolenie rotacyjne. W ciągu dwóch dni, żołnierze 31. batalionu lekkiej piechoty w Rzeszowie doskonalili swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. Podczas zajęć wykonywali m.in. strzelania bojowe z karabinka 5,56 mm MSBS Grot, który jest podstawowym uzbrojeniem żołnierzy WOT. Zależnie od stanowiska służbowego i pełnionej funkcji w pododdziałach lekkiej piechoty można jeszcze spotkać m.in. lekki moździerz piechoty LMP-2017, karabiny wyborowe, samopowtarzalne pistolety VIS 100 czy wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Szkolenia tzw. rotacyjne ukierunkowane są głównie na działania zmierzające do optymalizacji szkolenia żołnierzy w zakresie działań taktycznych czy strzeleckich. Nabyte umiejętności oraz pozyskane doświadczenie mogą być w przyszłości przydatne do wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczenia z zarządzania kryzysowego będą prowadzone z innymi służbami, m.in. Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Służbą Ratownictwa Medycznego. Cel jest jeden – przygotowanie do wsparcia administracji publicznej oraz niesienia pomocy społeczności lokalnej.

Atutem żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT jest bardzo dobra znajomość terenu, szkolenia w Stałym Rejonie Odpowiedzialności batalionów urealnia je i pozytywnie wpływa na społeczne uznanie. Przedsięwzięcia taktyczne doskonalone są w rejonach skąd pochodzą Terytorialsi, gdzie mieszkają, uczą się i pracują. Dzięki temu, żołnierze z dużym entuzjazmem podejmują wyzwania ćwiczeniowe w ich rodzinnych miejscowościach – powiedział dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT płk Michał MAŁYSKA.

Już w sobotę-14 stycznia, na Podkarpaciu powitamy pierwszych tegorocznych ochotników, którzy przeszli procedurę rekrutacyjną i rozpoczną szkolenie w ramach projektu „Ferie z WOT”. Szkolenie żołnierzy – ochotników w okresie ferii tzw. „szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze odbędzie się w Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie.

Osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można następnie odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów.

źródło: materiały nadesłane / 3PBOT

11-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)